Jest nowy przewodniczący PKW. Sylwester Marciniak z NSA pokieruje komisją

Sylwester Marciniak, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, został wybrany na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze w styczniu, a 10 lutego był dniem, kiedy po raz ostatni zebrała się PKW pod przewodnictwem Wiesława Kozielewicza.

Do nowego składu PKW zostali powołani przez Sejm: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki i Arkadiusz Pikulik (z rekomendacji PiS), Ryszard Balicki i Konrad Składowski (poparcie od Koalicji Obywatelskiej), Liwiusz Laska (rekomendacja Lewicy) i Maciej Miłosz ze wskazania PSL/Kukiz'15. Z Trybunału Konstytucyjnego do PKW wskazano Wojciecha Sycha, a z Naczelnego Sądu Administracyjnego - Sylwestra Marciniaka.

>>> Budka komentuje wpadki Kidawy-Błońskiej. "Nikt nie jest doskonały"

Zobacz wideo

Sylwester Marciniak nowym przewodniczącym PKW

Ten ostatni oficjalnie został wybrany przewodniczącym 11 lutego. Wyboru Sylwestra Marciniaka na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej dokonano podczas pierwszego posiedzenia PKW w nowym składzie, zwołanym przez prezydenta. Zastępcami Marciniaka zostali Wojciech Sych i Zbigniew Cieślak.

Kadencja sędziów wybranych przez parlament trwa cztery lata, pozostałych sędziów - dziewięć lat. Teraz przed PKW spore wyzwanie: w nowym składzie musi przygotować się do wyborów prezydenckich, które rozpisano na 10 maja.

Nowy skład PKW jest o tyle wyjątkowy - co podnosił żegnając się z członkami komisji Wiesław Kozielewicz - że pierwszy raz w PKW nie będą zasiadać wyłącznie sędziowie. Nowelizacja autorstwa PiS zmieniła ten zwyczaj i np. w nowym składzie PKW jest Dariusz Lasocki, radny PiS w Warszawie.

Sylwester Marciniak, nowy szef PKW, w komisji zasiadał od 2014 roku - od razu został jednym z jej wiceprzewodniczących. Natomiast od lat orzeka w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej - pełni funkcję przewodniczącego Wydzuiału Informacji Sądowej.

Więcej o: