IMGW zapowiada silny wiatr i śnieg, RCB ostrzega przed wichurą. Wydano ostrzeżenia dla 12 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodniej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed silnym wiatrem. W regionach, w których zawieje najmocniej, porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 100 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia I stopnia obowiązują na północy województwa pomorskiego, południu województwa kujawsko-pomorskiego, w zachodniej części województw małopolskiego i świętokrzyskiego oraz w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzkim. We wschodnich powiatach województw małopolskiego i świętokrzyskiego oraz w całym województwie podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie II stopnia. 

"Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z zachodu. Przejściowo do godziny 13 mogą wystąpić krótkotrwałe porywy do 100km/h związane z frontem atmosferycznym" - czytamy w komunikacie IMGW dla powiatów objętych ostrzeżeniem II stopnia.

Meteorolodzy z IMGW prognozują także opady. Śnieg zobaczymy we wtorek przede wszystkim w miejscowościach podgórskich i na Podlasiu, we wschodniej i centralnej Polsce spadnie deszcz ze śniegiem, a dla terenów położonych przy zachodniej granicy kraju prognozuje się deszcz.

RCB ostrzega przed wichurą. Prosi o zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wiatr

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zagrożeniu, jakie może stanowić wichura. "Pamiętajcie, żeby usunąć lub zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie!" - czytamy we wpisie RCB. Instytucja ta przypomina także, że o przypadkach, które są związane z silnym wiatrem i mają znaczenie dla bezpieczeństwa, należy informować straż pożarną. Aby to zrobić, można zadzwonić pod jeden z dwóch numerów telefonów: 112 lub 998.

Więcej o: