Huragan Ciara nad Polską. Rzecznik PSP: tylko w poniedziałek było 2,6 tys. interwencji strażaków

- Od wczoraj do dzisiejszego popołudnia straż pożarna interweniowała prawie 4150 razy, z czego prawie 2600 razy dzisiaj - powiedział w poniedziałek popołudniu w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik prasowy komentanta głownego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Według prognoz trudne warunki pogodowe utrzymać mogą nawet przez kilka dni, dlatego należy zachować wzmożoną ostrożność.

Rzecznik PSP poinformował, że w poniedziałek najwięcej działań związanych z przechodzącym przez Europę huraganem Ciara miało miejsce na Podkarpaciu, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. W niedzielę z kolei strażacy interweniowali najczęściej w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Huragan Ciara. Zniszczenia w całym kraju

Dotychczas w wyniku trudnych warunków zginęły dwie osoby, sześć zaś zostało rannych. W poniedziałek na parkingu przed wyciągiem narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka. Kolejne dwie osoby zostały w tym wypadku ranne. Poza tym ranne zostały dwie osoby w woj. łódzkim, jedna w dolnośląskim oraz jedna w Warszawie.

W całym kraju uszkodzone zostało kilkaset budynków. Straż pożarna podczas interwencji zabezpieczała folią i plandekami zniszczone dachy. W niedzielę przeprowadzono ponad 220 interwencji w piwnicach i budynkach zalanych wodą. W wyniku silnego wiatru połamanych zostało tysiące drzew. Powalone pnie blokowały liczne drogi i szlaki kolejowe.

W wyniku wichury zerwane zostały liczne linie energetyczne i uszkodzone stacje transformatorowe. Prawie 50 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez dostaw energii elektrycznej. Najwięcej, ponad 15 tys., na Podkarpaciu, 8 tys. w Małopolsce, 7 tys. na Mazowszu i 7 tys. Dolnym Śląsku.

Co robić podczas burzy?

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem. W północnych i centralnych województwach wiać będzie w porywach do 80-90 km/h. Najgorsza sytuacja zapowiadana jest dla południowej części kraju. Trzeci stopień alertu obowiązuje w powiatach jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim. W górach może wiać w porywach do 120 km/h. Silny wiatr związany jest z nadciągającym z zachodniej i północnej Europy huraganem Ciara.

Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej podkreśla, że ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązywać będę nie tylko przez najbliższe godziny. Według wstępnych danych zła pogoda utrzymywać może się nawet przez kilka dni.

Apelujemy o rozsądek i bezpieczeństwo. Nie powinniśmy stawać pod drzewami i słupami oraz liniami energetyczny. Najbezpieczniejszym miejsce jest budynek

- mówi rzecznik straży pożarnej.

>>> Czy wiesz jak zachować się podczas burzy? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: