"Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!" Ostrzeżenia TOPR i zamknięte stoki narciarskie

W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, a na szlaki spadają gałęzie i łamiące się drzewa. Z tego powodu TOPR apeluje, aby zrezygnować z wyjść w góry. Podobny komunikat wydał TPN.

Na południu kraju wciąż obowiązują ostrzeżenia wysłane w neidzielę przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomość ostrzegającą przed silnym wiatrem rozesłano do osób znajdujących się na terenie województw podkarpackiego, opolskiego i dolnośląskiego oraz południowej części województw małopolskiego i śląskiego. RCB wzywa, aby w ramach możliwości zostać w domu. 

>>> Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Zobacz wideo

TOPR i TPN odradzają wyjść w góry. "Poruszanie się może być niemożliwe"

O trudnych warunkach atmosferycznych w górach informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Tatrzański Park Narodowy.

"W Tatrach wieje bardzo silny, porywisty wiatr. Na szlaki spadają gałęzie i łamią się drzewa. Odradzamy wyjście w góry. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlakach leżą już połamane gałęzie i drzewa. Ponad górną granicą lasu ze względu na silny wiatr poruszanie się może być niemożliwe" - czytamy w komunikacie TPN.

TOPR przypomina z kolei, że "według meteorologów największych podmuchów należy spodziewać się w poniedziałek", a już w niedzielę w najwyższych górach Polski odnotowano wiatr o prędkości 100 km/h.

"Prosimy o rezygnację z wyjść w góry! Ponad granicą lasu poruszanie się może być niemożliwe, a w lasach śmiertelnym zagrożeniem mogą być łamiące się drzewa" - apelują ratownicy TOPR. 

Silny wiatr w Bukowinie Tatrzańskiej doprowadził do tragedii. Stoki zamknięte

Ze względu na silny wiatr i niekorzystne warunki atmosferyczne niektóre stacje narciarskie zdecydowały się na zamknięcie stoków. Są nimi m.in. Szklana Góra Ski w Harbutowicach i Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, w której doszło dziś do tragedii. Silny wiatr zerwał dach z wypożyczalni i przygniótł cztery osoby. Dwóch z nich nie udało się uratować.

Na stronie internetowej stacji Rusiń-Ski czytamy: "Uwaga! Szanowni klienci, z uwagi na silny porywisty wiatr i tragiczną sytuację która miała miejsce w dniu dzisiejszym CAŁA STACJA ZOSTAJE ZAMKNIĘTA".

Więcej o: