Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Świadek: To jest uderzenie takie, jakby tir wjechał

- Wiatr zerwał dach z wypożyczalni. Turyści zostali przygnieceni przez ten dach. W wyniku tego zdarzenia stwierdziliśmy dwa zgony. Są to matka i córka - powiedział komendant straży pożarnej. Do wypadku doszło w poniedziałek przed południem w Bukowinie Tatrzańskiej.

W poniedziałek po 11:00 zerwany przez silny wiatr dach przygniótł na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej cztery osoby. 

Wiatr zerwał dach z wypożyczalni, około 50 metrów od górnej stacji kolei linowej. W tym momencie przechodzili tędy turyści, którzy korzystali z tego stoku. Zostali przygnieceni przez ten dach. W wyniku tego zdarzenia stwierdziliśmy dwa zgony. Są to matka i córka

- powiedział Grzegorz Worwa, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem, w rozmowie z TVP Info. Strażak dodał, że druga córka kobiety została przewieziona do szpitala. Ucierpiał również 16-latek, który został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

Kątem oka zobaczyłem, że cała czasza z tego pawilonu unosi się i zaczyna lecieć w naszą stronę, więc krzyknąłem do Bartka "padnij", sam upadłem. To był odruch. Poleciało mi to po głowie, Bartek dostał w potylicę. Na chwilę stracił przytomność. Natomiast żona znajomego i dwie córki dostały po plecach tą całą kopułą, a to jest uderzenie takie jakby tir przy prędkości 80 km/h wjechał

- powiedział TVP Info jeden ze świadków tragicznego zdarzenia. Dodał, że razem z dwojgiem znajomych reanimował ofiary. Jak zaznaczył, kobieta już nie oddychała.

Jak ten dach był przymocowany? To nie wiało. To nie jest wiatr typu 200 km/h. (...) Jak jest silny podmuch wiatru, a ja chodzę po górach, to mnie ścina z nóg, a ja padłem, żeby tym nie dostać. To jak konserwa się otworzyło

- zaznaczył świadek wypadku.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Tatrach wiał bardzo silny wiatr. Jego prędkość na szczytach dochodziła do 105 kilometrów na godzinę. Służby ostrzegają przed silnym wiatrem, który wciąż wieje w górach.

Więcej o:
Komentarze (80)
Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Świadek: To jest uderzenie takie, jakby tir wjechał
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 46 razy 38

  Bo te wszystkie góralskie "budowle" to postawione na glinę i spinacz. Brama, która zabiła babcie i wnuczka... Dach zabijający ,matke i córke..
  Wiadomo, Góralom nigdy nic nie wieje, wiec nie ma potrzeby budować z głową. Po dwóch piwach zawsze szwagier z Antkiem coś dadzą radę wymajstrować i hajda!! Kasować dutki....

 • spluwa-orginal

  Oceniono 41 razy 29

  W normalnym kraju w czasie takiej pogody wyciagi sa zamykane . W Polsce widocznie , jak gorale mawiaja tylko dudki sie licza .

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 27 razy 25

  miejsce śmierci dwóch osób, a telewizje i media kręcą się po terenie w poszukiwaniu świadków, by przeprowadzić swoje ''na żywo''.
  kto chce podnosi leżące na miejscu elementy konstrukcji, zbiera śrubki i podkładki, dumnie prezentuje je kamerom...
  a na miejscu policja, prokurator...
  ja prdl...

 • kot_miczurina

  Oceniono 24 razy 22

  teraz nadzór budowlany czy inny inspektor powinien wjechać i sprawdzić dokumentację, czy buda postawiona została z odpowiednimi pozwoleniami i atestami, czy był odbiór itd, bo w Polsce co roku, a to brama spada i przygniata turystów, a to dach się zerwie itd - polska bylejakość

 • feldkuratkatz

  Oceniono 24 razy 20

  Na podhalu Prawo Budowlane "nie przyjęło się" - masa samowoli, projektów "na rympał", albo i bez projektów "bo łojciec od zawsze tak robili". I potem tragedie jak ta, albo parę lat temu z zawaloną bramą. O licznych pożarach nie wspomnę. Cała ta "góralska" mentalność duszenia dutków za wszelka cenę i przy minimalnych kosztach tak się kończy. Nigdy więcej w polskie góry.

 • acototak

  Oceniono 12 razy 12

  "Śruby z tego dachu", które pan pokazywał (przynajmniej jedna z nich) to wkręt wiercąco-samogwintujący do blachodachówki, a nie mocowanie dachu do konstrukcji domu.

 • arturkacprzak

  Oceniono 13 razy 9

  zagłębie pisowców i wiadomo wszech obecne dziadostwo,

 • cameel.m

  Oceniono 16 razy 6

  Z całym szacunkiem. Co u diabła robiliście na tym stoku w taką pogodę?!

 • koenzymq10

  Oceniono 7 razy 5

  tam by trzeba wysłać niezależnego prokuratora z innego rejonu Polski i nadzò;r budowlany,żeby wreszcie zrobić porządek z samowolkami budowlanymi (pamietacie tę bramę co przygniotła śmiertelnie babcię i dziecko i też tam gdzieś?). no i oczywiscie zdjalbym ten gufniany i badziewny krzyż z giewontu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX