Emeryt zjadł śliwkę w czekoladzie bez płacenia i został skazany. Teraz prokurator chce łagodniejszego wyroku

Roman Wawrzyniak został skazany na karę grzywny za kradzież cukierka, którego wartość wynosiła 40 groszy. Apelację od wyroku sądu wniesie Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu, według której kara wymierzona emerytowi jest zbyt surowa.

Emeryt ze Szczecina został nieprawomocnie skazany na grzywnę w wysokości 20 złotych oraz pokrycie zryczałtowanych kosztów sądowych w kwocie 100 złotych za kradzież cukierka o wartości 40 groszy. Roman Wawrzyniak w lipcu 2019 roku zjadł cukierka w sklepie "Biedronka" w Kołobrzegu. Mężczyzna został zatrzymany przez kasjera i ochroniarza, a po odmowie zapłaty za cukierka, został przekazany policji.

Prokuratura chce umorzenia kary dla emeryta, który ukradł cukierek

Prokurator Łukasz Wojtukowicz wnosił o uznanie mężczyzny za winnego kradzieży z jednoczesnym odstąpieniem od wymierzenia kary. O to samo wnioskował obrońca emeryta, a sam Roman Wawrzyniak prosił o uniewinnienie. Sąd jednak skazał go na karę grzywny, z czym nie zgadza się prokuratura.

Na stronie Prokuratury Okręgowej w Kołobrzegu pojawił się komunikat w tej sprawie. Prokuratura chce się odwołać od tego wyroku:

Ze względu na fakt, że prokurator domagał się odstąpienia od wymierzenia kary, orzeczenie Sądu zostało uznane za niesłuszne, w związku z czym Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie. Po otrzymaniu uzasadnienia prokurator wniesie apelację od orzeczenia na korzyść obwinionego.

Według sądu w sprawie nie było podstaw do odstąpienia od wymierzenia kary, ponieważ nie zaszły żadne nadzwyczajne okoliczności, by potraktować emeryta szczególnie łagodnie. Kara grzywny w tej wysokości jest najniższą, jaka mogła zostać orzeczona przez sąd. Jak podaje Onet Wcześniej Sąd Rejonowy w Kołobrzegu skazał Romana Wawrzyniaka na miesiąc ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin - wyrok ten jednak również został zaskarżony.

Więcej o: