Duchowny miał molestować 15-letnią dziewczynę. Kim jest biskup Jan Szkodoń?

W reportażu "Dużego Formatu" opisano wieloletnie molestowanie seksualne, którego miał dopuszczać się krakowski biskup Jan Szkodoń. Duchowny odpiera zarzuty. O jego przyszłości zadecyduje teraz Stolica Apostolska.

Jan Szkodoń urodził się 19 grudnia 1946 roku w miejscowości Chyżne w województwie małopolskim. Po zdanej maturze wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. Jak czytamy na portalu diecezja.pl święcenia prezbiteriatu otrzymał w 1970 roku z rąk kardynała Karola Wojtyły w Jabłonce.

Biskup Jan Szkodoń oskarżony o molestowanie 15-latki. Święcenia otrzymał z rąk Karola Wojtyły

Po święceniach pracował w Makowie Podhalańskim i Krakowie-Borku Fałęckim. Później rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a po ich ukończeniu pracował jako sekretarz Synodu Archidiecezji Krakowskiej. W 1979 roku został mianowany ojcem duchownym Krakowskiego Seminarium Duchownego. 4 czerwca 1988 roku został konsekrowany na biskupa. Jest biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym Metropolity Krakowskiego oraz należy do Rady do spraw Rodziny.

W materiale "Dużego Formatu" opisana została historia Moniki, która poznała biskupa w 1998 roku, kiedy miała 15 lat. Dziewczyna uczestniczyła w pielgrzymce do Watykanu, po której biskup zaczął zapraszać ją do siebie. "Zanim zaczął mnie molestować, zjednał sobie moich rodziców" - powiedziała. Podczas spotkań duchowny miał wsuwać jej ręce pod koszulę i bieliznę.

Biskup Jan Szkodoń wydał w tej sprawie oświadczenie. "W obliczu zapowiadanych doniesień medialnych na temat mojej osoby pragnę przekazać, że zostałem przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce poinformowany o wszczęciu wobec mnie postępowania, które jest przewidziane prawem kanonicznym, oraz że zostały podjęte czynności i decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych dotyczących biskupa" - napisano w komunikacie. Duchowny nie przyznał się do zarzutów. Wyjaśnienia w jego sprawie prowadzone będą przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie.

Więcej o:
Komentarze (114)
Duchowny miał molestować 15-letnią dziewczynę. Kim jest biskup Jan Szkodoń?
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 28 razy 24

  Samozagłada tej kłamliwej i zbrodniczej instytucji ( u na s przypomina to sektę) postępuje coraz szybciej. Precz z czarną zarazą i jej zboczonymi diabłami w sutannach.

 • niktwazny126

  Oceniono 25 razy 23

  Widzą źdźbło w oku bliźniego. Co na to Jędraszewski? Nie krzyczy o czarnej zarazie (purpurowej zarazie)??

 • julitta.kis

  Oceniono 29 razy 21

  Czy nie odpowiada karnie za popełnione przestępstwa? Co to za nadzwyczajna kasta?

 • julitta.kis

  Oceniono 27 razy 19

  Kolejny namaszczony przez Wojtyłę.... Ech...

 • jep23

  Oceniono 17 razy 17

  Trzeba dać napis na kościołach: "Wstęp od lat 18".

 • serenita123

  Oceniono 17 razy 17

  im wyżej w hierarchii, tym większe prawdopodobieństwo spotkania zboczeńca
  może KASTRACJA byłaby remedium na całe zło klechów???

 • arreis65

  Oceniono 18 razy 16

  jak sama nazwa wskazuje - katolicki szkodoń, zawodowy kłamca i oszust !!!!

 • sector23

  Oceniono 15 razy 15

  Ło matkobosko! Kolejny, bezprzykładny przejaw ataku na kościół katolicki w Polsce. Biskup to biskup! A nawet jesli, cos tam bylo, to była to wola boga i należy to uszanować. Ta pani to zła katoliczka i najwyraźniej źle życzy panu boku, biskupowi i w ogóle Polsce skoro takie rzeczy rozpowiada, w normalnie to spaliłoby sie ja na stosie i byłby spokój. Cała nadzieja z panu Zbyszku, ze znowu nam porządne prawo zrobi a nie to jakieś takie ..... lewackie.
  Aha, podaję numer konta Radia Maryja:
  PKO BP S.A. II/O Toruń nr 69 1020 5011 0000 9602 0012 9130
  , ale poniżej 50,-PLN to prosze się nawet nie fatygować, bo to byłaby tylko obraza dla matkibokiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX