"Przebudzenie mocy". CB¦P i Guardia Civil przejęły narkotyki warte 90 mln zł

Współpraca polskich i hiszpańskich policjantów doprowadziła do zlikwidowania 18 plantacji marihuany na terenie Hiszpanii. W ramach operacji "Przebudzenie mocy" CB¦P i Guardia Civil zatrzymały 63 osoby i przejęły broń oraz ponad tonę różnego rodzaju narkotyków.
Zobacz wideo

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie dotarli do informacji, z której wynikało, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym zasięgu. Dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem i służbami hiszpańskimi, gang udało się rozpracować. Jej członkowie zajmowali się przemytem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości marihuany, haszyszu i kokainy.

"Przebudzenie mocy". Hiszpańscy i polscy policjanci przejęli ponad 1,5 tony narkotyków

Jeszcze w 2019 roku w Hiszpanii policjanci przejęli ponad 730 kg marihuany, haszyszu i kokainy. Zatrzymali także siedem osób podejrzanych o przemyt narkotyków. Największą akcję w ramach operacji "Przebudzenie mocy" przeprowadzono jednak na początku lutego. Uczestniczyło w niej ok. 500 funkcjonariuszy z CBŚP i Guardia Civil z Hiszpanii, którzy przeszukali kilkadziesiąt miejsc pełniących role tzw. magazynów narkotykowych oraz miejsc prowadzenia nielegalnych plantacji konopi.

W ramach lutowej akcji zatrzymano 63 osoby narodowości polskiej, hiszpańskiej, marokańskiej i litewskiej. Zlikwidowano także 18 plantacji marihuany, gdzie zabezpieczono łącznie ponad 14,5 tys. krzewów konopi, 270 kilogramów gotowego suszu marihuany, 25 kilogramów haszyszu oraz kokainę. Zabezpieczono także około 200 tys. euro, 100 tys. dolarów oraz siedem jednostek broni palnej. Łącznie w ramach operacji "Przebudzenie mocy" zabezpieczono ponad tonę narkotyków. Gdyby przestępcy wprowadzili je na rynek, zarobiliby ok. 90 milionów złotych. 

Więcej o: