Pogoda. IMGW: wiatr chwilowo osłabnie, ale silne porywy powrócą. Odwołano wiele lotów

Przechodzący przez Europę huragan Ciara utrudnia podróżowanie. W związku z silnym wiatrem odwołano niektóre loty z kilku polskich portów lotniczych. To głównie rejsy na północ i zachód kontynentu. IMGW wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny ostrzega przed silnym wiatrem. W 12 powiatach (w sześciu na południu Dolnego Śląska i sześciu na południu Podkarpacia) obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia - może tam wiać wiatr osiągający prędkość do nawet 120 km/h. W przeważającej części kraju, bo aż w 12 województwach (na południu i w centrum Polski) obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Tam wiatr może rozpędzić się lokalnie do ok. 100 km/h. Najspokojniej będzie dziś na północy kraju. W województwie podlaskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, podobnie jak w północnych powiatach województw zachodnio-pomorskiego i pomorskiego. Wiatr osiągnie tam prędkość do 85 km/h. W województwie kujawsko-pomorskim nie obowiązują żadne ostrzeżenia. 

Silny wiatr w Polsce. Na wielu lotniskach odwołano loty na zachód i północy Europy

W niedzielę 9 lutego ze względu na silny wiatr odwołano wiele lotów z portów w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Modlinie i Bydgoszczy. Odwołano także wyjścia trzech promów ze Świnoujścia do Trelleborga. Podobne utrudnienia w transporcie będziemy obserwować dzisiaj.

Andrzej Klewiado z zespołu prasowego Lotniska Chopina w Warszawie poinformował Informacyjną Agencję Radiową, że do stolicy Polski nie przylecą samoloty:

  • o 8.10 z Frankurtu,
  • o 8.45 z Monachium,
  • o 9.05 z Amsterdamu,
  • o 9.15 z Duesseldorfu,
  • o 9.25 z Paryża
  • o 9.50 z Brukseli.

Odwołano także kilka odlotów. Z Warszawy nie wyruszył dziś samolot Lufhansy do Monachium o 6.00. Odwołano także lot do Frankfurtu o 9.10.

Utrudnienia odczują dziś także podróżujący z Wrocławia, Katowic i Rzeszowa - informuje TVN24

  • Z Wrocławia nie wylecą dwa samoloty do Monachium, jeden do Frankfurtu i jeden do Amsterdamu. Odwołano też przyloty z Monachium i Amsterdamu.
  • Odwołano loty Monachium-Katowice-Monachium. 10 lutego do Katowic przylecą dwa opóźnione samoloty z Luton.
  • Odwołano także poniedziałkowy rejs do Monachium z podrzeszowskiej Jasionki. Na tym lotnisku nie wyląduje także samolot, który miał przylecieć z Monachium.

Podróżujący powinni pamiętać, że o ewentualnym odwołaniu rejsu nie decyduje lotnisko, ale przewoźnik. W sprawie informacji o konkretnym połączeniu lotnisko prosi o kontakt z linią lotniczą, w której został zakupiony bilet.

>>> Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Zobacz wideo