Orkan Ciara. Gwałtowne wichury nad Polską. Połamane drzewa, opóźnione pociągi i interwencje straży

Połamane drzewa, interwencje strażaków, opóźnione pociągi i odwołane loty. Do Polski zbliża się gwałtowny niż znad Atlantyku. IMGW ostrzega przed silnymi porywami wiatru.

Tylko w województwie zachodniopomorskim do godz. 20:00 strażacy musieli interweniować 160 razy w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru. W całej Polsce interwencji było już 261. Dostaw prądu pozbawionych jest 14 227 odbiorców. najwięcej w województwach zachodniopomorskim - 9 349, pomorskim - 2 621 i wielkopolskim - 1000). 

To efekt zbliżającego się do Polski orkanu Ciara (w Niemczech otrzymał nazwę Sabina).

IMGW ostrzega, że tej nocy wiać będzie mocno praktycznie w całym kraju.

Uwaga, gwałtowny niż zbliża się do Polski. Nadciąga znad Atlantyku i najsilniej jego skutki odczujemy w nocy z niedzieli na poniedziałek. Bardzo niskie ciśnienie, spadnie nawet do 940 hPa. Porywy wiatru od 95 km/h w centrum do nawet 200 km/h nawet na szczytach Sudetów

- napisał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW. Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia

W związku z niżem, który nadciąga do Polski znad Atlantyku, IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla wszystkich województw poza podlaskim i częścią warmińsko-mazurskiego (tam obowiązują ostrzeżenia pierwszego). Do tego, w południowych powiatach województwa podkarpackiego oraz dolnośląskiego obowiązują ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia.

Alert wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.  "Bardzo silny wiatr dziś po południu, w nocy i jutro. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu" - takie SMS-y mają dostać osoby, które przebywają na południu Polski. Chodzi o województwa: dolnośląskie, opolskie, podkarpackie oraz części powiatów województwa śląskiego i małopolskiego.

Opóźnione pociągi, odwołane samoloty

Gwałtowny wiatr wywołuje problemy komunikacyjne. W niedziele opóźnienia wielu pociągów sięgały kilkuset minut. Ofiarą opóźnień padł między innymi pociąg IC "Malczewski" z Przemyśla do Kołobrzegu, IC "Słupia" z Kołobrzegu do Łodzi oraz IC "Ustronie" z Kołobrzegu do Krakowa. 

Zła pogoda zmusiła linie lotnicze do odwołania niektórych połączeń z Polski. Jak poinformowało Lotnisko Chopina, w niedzielę odwołano trzy loty linii PLL LOT do Londynu. We Wrocławiu z kolei odwołane zostały przyloty z Frankfurtu i Monachium. Odwołane zostały również poniedziałkowe odloty i przyloty z oraz do Frankfurtu i Monachium oraz przylot i odlot do z/do Amsterdamu. W Katowicach lot do Luton zaplanowany na g. 13 został przełożony na 7 rano w poniedziałek.

Więcej o:
Komentarze (8)
Orkan Ciara. Gwałtowne wichury nad Polską. 261 interwencji straży
Zaloguj się
 • haha-to-ja

  Oceniono 7 razy 5

  ale czy sklepy są otwarte redakcjo???

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 5

  Ciary biegają po grzbiecie, jak się o tym wszystkim czyta.

 • echfranka

  Oceniono 1 raz 1

  SABRINA nie Ciara.

 • Oceniono 1 raz 1

  Wiej wiaterku wiej przegonisz ten smog, pan Szyszko więcej drzew uszkodził niż ty wiaterku Caro.

 • babcia47

  0

  Dostałam sms-em ostrzeżenie ale jak dotychczas u mnie wieje zaledwie wiatrak. Gałęzie na świerku lekko się kołyszą a momentalnie nawet nie. Ale jeszcze nic straconego. Sam kraniec południowo zachodniej części województwa dolnośląskiego

 • mjuhbun

  Oceniono 3 razy -1

  Kiedy huragan Tusk zawieje ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX