Sztorm Ciara na zachodzie Europy. Silnego wiatru możemy spodziewać się też w Polsce. Są ostrzeżenia IMGW

Kraje Europy zachodniej przygotowują się na nadejście sztormu Ciara. W związku z tym w Belgii w całym kraju ogłoszono pomarańczowy alert, oznaczający bardzo trudne warunki. Również polski IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem w zachodniej częsci kraju.

W Belgii porywy wiatru mogą dochodzić do 130 kilometrów na godzinę. Parki i cmentarze zostaną w sobotę wieczorem zamknięte do czasu, aż siła wiatru osłabnie. Królewski Instytut Meteorologiczny zaapelował o szczególne środki ostrożności. O tym, jak należy się zachować, przypominają belgijskie media. Informują, by przed wichurą zabezpieczyć dachy i rynny, usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Jeśli to możliwe, należy zostać w domu, jeśli nie, to unikać lasów, nie zatrzymywać się samochodem pod drzewami i jeździć wyłącznie po głównych drogach.

Sztorm Ciara w zachodniej Europie

Deszcze i porywisty wiatr są zapowiadane przede wszystkim na niedzielę, ale trudne warunki pogodowe mogą utrzymać się aż do wtorkowego poranka. To oznacza, że niektóre szkoły mogą być w poniedziałek zamknięte. Spodziewane są też utrudnienia na kolei. Również niemieckie służby meteorologiczne ostrzegają mieszkańców przed silnym wiatrem. Niebezpiecznie będzie na drogach i torach kolejowych. Wcześniej ostrzeżenia wydano też w Wielkiej Brytanii. 

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Jest bardzo prawdopodobne, że w Polsce również odczujemy skutki Ciary. Niż, który poszaleje nad Wielką Brytanią, zaznaczy się także nad Polską. Prędkość wiatru zacznie wzrastać już w niedzielę po południu. W nocy z niedzieli na poniedziałek prędkość wiatru osiągnie w porywach 80 km/h. Według prognoz, największą siłę wiatr będzie miał nad ranem i do południa w poniedziałek. Wtedy jego prędkość w samym Wrocławiu może w porywach osiągać nawet do 100 km/h - mówi "Gazecie Wrocławskiej" dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pogoda. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

W niedzielę rano zaczną obowiązywać ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru. Instytut wydał alerty drugiego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego. Od poniedziałku ostrzeżenia drugiego stopnia będą obowiązywać także w Łódzkiem i Świętokrzyskiem. Dla pozostałych województw wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Więcej o: