Małgorzata Kidawa-Błońska: Mam już dość walki kogutów i młodych panów

- Przed nami wybory prezydenckie. To historyczny moment, od którego będzie zależało, co z naszym krajem będzie dalej. To ostatnia szansa, by zatrzymać podział. Wiem, co trzeba zrobić, by powstrzymać to zło. Totalna opozycja teraz to nie jest dobre rozwiązanie. My musimy być odważni i mówić prawdę. Mam już dość walki kogutów i młodych panów, którzy boją się o swoją przyszłość - mówiła kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Sobotnie posiedzenie jest pierwszym po wyborze Borysa Budki na nowego przewodniczącego partii.

Artykuł aktualizowany

Kidawa-Błońska zapowiedziała też, że 29 lutego w Warszawie odbędzie się jej konwencja wyborcza. 

- Zmieniamy Platformę, ale obiecuję wam, że nie spocznę, dopóki nie zmienimy razem całej Polski. Nie możemy się oglądać za siebie, myśleć, co by było gdyby. Musimy myśleć o przyszłości. Nie możemy cofać się nawet o pół kroku. W naszym polskim domu panuje teraz duchota i stęchlizna. My wiemy, jak tu przewietrzyć i posprzątać - dodała kandydatka na prezydenta. 

Borys Budka: W pewnym momencie zapomnieliśmy o przedsiębiorcach

Po niej na scenę wkroczył nowy szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który mówił m.in. że od początku wierzył, że wygra wybory na szefa PO. - Nasze wspólne zwycięstwo było możliwe, bo długo przygotowywałem się do tej roli. Chciałbym podziękować byłym przewodniczącym Platformy - pani Ewie Kopacz i Grzegorzowi Schetynie - powiedział Budka. 

W dalszej części przemówienia nowy szef PO poprosił wszystkich, którzy choć raz oddali głos na Platformę Obywatelską i Koalicję Obywatelską, by pomogli w maju "w najważniejszym sprawdzianie" (chodzi o wybory prezydenckie - red.). 

- Powinniśmy pamiętać, że musimy wsłuchać się w głos ludzi młodych. To oni muszą pokazać, jakiej Polski chcą. My nie możemy im nic narzucać. Bezpieczne państwo to państwo, które nie bogaci się kosztem ludzi ciężko pracujących. Bezpieczne państwo to stabilny system podatkowy. Dlatego dziś mówię z całą odpowiedzialnością: W pewnym momencie zapomnieliśmy o przedsiębiorcach. (...) Ciężka praca musi się opłacać nie tylko przedsiębiorcom, ale także nauczycielom, pracownikom administracji i wszystkim, którzy płacą podatki - zauważył Borys Budka. 

>>>Trybunał Stanu dla prezydenta? Budka: Powiedziałem mu to wyraźnie:

Zobacz wideo

Budka o podarciu uchwały sędziów ws. Pawła Juszczyszyna: W maju dokładnie to samo może stać się z traktatami unijnymi

W kolejnej części przemówienia szef Platformy Obywatelskiej odniósł się do ostatnich wydarzeń wokół wprowadzanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy sądownictwa oraz publicznego podarcia w piątek przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego uchwały tamtejszych sędziów ws. sędziego Juszczyszyna

- Dzisiaj symbolem tego, co może stać się w maju jest gest pewnego człowieka. Celowo mówię człowieka, a nie sędziego, bo na to miano trzeba sobie zasłużyć. Gest podarcia uchwały był pokazaniem stosunku tej władzy do obywateli i praworządności. Dziś jest gest podarcia uchwały. Ale w maju dokładnie to samo może stać się z traktatami unijnymi. Z całego serca was o to proszę. Nie pozwólmy na to, aby ta władza wbrew suwerenowi do tego doprowadziła - mówił Budka na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.  

- Chcę powiedzieć jasno. Każdy represjonowany przez tę władze z politycznych pobudek: sędzia, prokurator, urzędnik, dziennikarz – wróci na swoje stanowisko i zostanie zrehabilitowany - dodał. 

Więcej o:
Komentarze (269)
Małgorzata Kidawa-Błońska: Mam już dość walki kogutów i młodych panów
Zaloguj się
 • sextusempricus_pl

  Oceniono 40 razy 30

  Ona mówi językiem sprzed 20 lat. PO - zacznijcie mówić językiem prostym. Nazywajcie rzeczy po imieniu. Przestańcie używać jakiś niezrozumiałych przenośni. Musicie dotrzeć do części niezdecydowanego elektoratu, a nie miejskiej inteligencji !!!!!

 • ar.co

  Oceniono 40 razy 20

  Ciekawe, ile z tego dotrze do tych co najmniej 30 (lub nawet 40) % przygłupów, którzy jednocześnie chcą Polski w Unii i popierają PiS, które robi wszystko, żeby Polskę z Unii wyprowadzić.

 • djenn

  Oceniono 32 razy 14

  Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre wystąpienie Budki. I bynajmniej nie jestem fanem PO. Ani PiS. POPiS :D Ale opanowanie, konkretność, styl wypowiedzi, swoboda i wrażenie wiarygodności, to jest coś czego wielu wolskim politykom brakuje. Na dodatek Budka robi wrażenie empatycznego człowieka i miał zero zacietrzewienia w całym wystąpieniu, co już w ogóle jest unikalne na wolskiej scenie politycznej. Szkoda, że to nie on startuje w prezydenckich.

 • fakiba

  Oceniono 40 razy 14

  Największym złem w tym kraju jest pis i trzeba robić wszystko żeby się go pozbyć raz na zawsze .

 • 1234pablo

  Oceniono 15 razy 7

  Atakowanie kandydatów ze względu na płeć to jest pomysł na wygranie wyborów w Gazecie Wyborczej, ale nie w Polsce. Boję się, że będzie jak w USA. Trump miał szansę wygrać wyłącznie z naprawdę kiepską kandydatką i demokraci taką wystawili.

 • seczytam

  Oceniono 16 razy 6

  Seksizm - gdyby polityk mężczyzna powiedział tak o kobietach, to Wyborcza skichałaby się ze złości.

 • lipcowakobieta

  Oceniono 16 razy 6

  Szanuję Panią M.Kidawę-Błońską jako kobietę, ale ona nie nadaje się na prezydenta! Niech da sobie spokój, jest za mało wyrazista i taka ciamciaramcia (jak ktoś już napisał). i ten ciągły uśmiech... , co oferuje? nic. Nie, ja niestety na nią głosu swojego nie oddam, są jeszcze inni kandydaci.

 • stefan4

  Oceniono 7 razy 5

  Opozycjo, więcej aktywności! Nie czas na słodki sen, kiedy grają larum. Panie Budka, pobudka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX