Koronawirus zabił już 638 osób. GIS wydał komunikat dla podróżnych

Koronawirus nie przestaje zbierać śmiertelnego żniwa. Zmarło już 638 osób, a lekarze odnotowali łącznie ponad 30 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia. Główny Inepektorat Sanitarny wydał nowy komunikat z ostrzeżeniami dla podróżujących do Azji.

Nowy koronawirus (oznaczany jako 2019-nCoV) powoduje objawy przypominające zapalenie płuc. Symptomy, które zaobserwowano u zakażonych osób, obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Wiadomo, że wirus ten może przenosić się z człowieka na człowieka, ale lekarze wciąż potrzebują informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Koronowirus rozprzestrzenia się w kolejnych krajach

Zgodnie z informacjami GIS z 7 lutego, łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r. odnotowano 31 503 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 638 zgonów (śmiertelność na poziomie 2%). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Z 638 zgonów, 637 pochodziło z Chin, niemal wszystkie z prowincji Hubei (dokładnie 618). Jeden zakażony zmarł na Filipinach.

Stwierdzono przypadki zachorowań u osób powracających z chińskiego Wuhan do innych krajów - Tajwanu, Hongkongu, Japonii, Korei Południowej, Wietnamu, Singapuru, Tajlandii, Kambodży, Malezji, Filipin, Indii, Nepalu, Sri Lanki, Australii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

 >>>  Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki:

Zobacz wideo

Koronawirus w Chinach. O czym powinni pamiętać podróżni, którzy jadą do Azji?

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania. Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Chiny podejmują działania, które mają na celu ograniczenie transmisji nowego koronawirusa. Odwołano wszystkie loty z Wuhan, wstrzymano także cały transport publiczny oraz dalekobieżny w tym mieście. Podobne środki ostrożności wprowadzono także w pobliskim mieście Huanggang. Wjazd do obu tych miast nie jest jednak niemożliwy, dlatego GIS ostrzega podróżnych, którzy wybierają się do Wuhan.

GIS zaleca:

  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • przestrzeganie zasad higieny rąk,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności.
Więcej o: