Mocno powieje. Ostrzeżenie przed silnymi wichurami w Polsce - na południu będzie wiać ponad 100 km/h

W nocy z niedzieli na poniedziałek prognozowane są trefy silnego wiatru, które pojawią się w całej Polsce. Podobne warunki pogodowe czekają mieszkańców całej zachodniej i centralnej Europy.

Jak podaje portal fanipogody.p,l przyczyną silnych wiatrów będzie głęboki niż, który pojawi się w Europie Zachodniej już w najbliższy weekend 8-9 lutego. Niż związany będzie z oscylacją północnoatlantycką (NAO) - to zjawisko związane z globalną cyrkulacją powietrza i wody oceanicznej, które pojawia się w obszarze północnego Atlantyku i wpływa na pogodę otaczających go kontynentów.

Jest to jeden z najdłużej obserwowanych przez meteorologów systemów cyrkulacyjnych. Dzięki badaniom NAO możliwe jest obecnie formułowanie długofalowych prognoz pogody, dotychczasowe analizy nie doprowadziły jednak do wyjaśnienia mechanizmu oscylacji.

Z nadchodzącym właśnie niżem będzie wiązał się także duży spadek ciśnienia atmosferycznego - miejscami do 950 hPA. Poza wiatrem należy spodziewać się także intensywnych opadów deszczu oraz całkiem wysokich jak na tę porę roku temperatur.

Silny wiatr od przyszłego tygodnia w Polsce - dodatkowo prognozowany jest deszcz i niskie ciśnienie

Według wstępnych prognoz, bardzo silny wiatr będzie pojawiał się w Polsce co najmniej do środy. Na niedzielę IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Drugi stopień wydano dla województwa dolnośląskiego i opolskiego. W regionach tych prognozowana jest prędkość wiatru do 90 km/h. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej Polsce wiać będzie z prędkością powyżej 80 km/h. Stopniowo silny wiatr będzie odczuwalny we wszystkich województwach. Na południu, w regionach podgórskich, prędkość wiatru może osiągnąć nawet 105 km/h. Dodatkowo we wszystkich regionach przewidywany jest deszcz - najbardziej intensywne opady mają wystąpić w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim.

We wtorek najsilniejsze porywy wiatru zapowiadane są w zachodniej i północnej Polsce. Dotyczy to zwłaszcza województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. W środę nad ranem powyżej 70 km/h będzie wiać w centrum kraju. Po południu wiatr zacznie się wzmagać, a w całej Polsce wiać może z prędkością do 80-85 km/h. W czwartek i piątek wiatr będzie już umiarkowany lub słaby.

Więcej o:
Komentarze (14)
Mocno powieje. Ostrzeżenie przed silnymi wichurami w Polsce - na południu będzie wiać ponad 100 km/h
Zaloguj się
 • veenn

  Oceniono 3 razy 1

  Dzięki globalnemu ociepleniu mamy od grudnia do lutego mocny dodatni NAO i wiatr od atlantyku. Dzięki temu jest wiecznie i ciepło. Problem się robi pożniej, bo przez pozostałą część roku wieje od Atlantyku już słabiej i brakuje w Polsce i całej Europie wody, a u nas rekordy temperatur.

 • mjuhbun

  Oceniono 7 razy 1

  ZUS zaprasza wszystkich emerytów i rencistów na darmową wycieczkę do Wuhan w Chinach.

 • equino

  0

  o tym, że mogą wstąpić mocne podmuchy wiatru wiedziałem od środy. Obawiam się, że skończy się tylko na ostrzeżeniach - obym miał rację w tym wypadku i jak najmniej osób ucierpiało.

 • aboco68

  Oceniono 15 razy -1

  można skomentować artykuł o pogodzie, a nie można tego zrobić pod artykułem Strzałkowskiego o energetyce węglowej! zadziwiające? na tym portalu niekoniecznie. łatwo przewidzieć komentarze na ten temat, a nie daj Boże ktoś jeszcze się zgodzi z niepoprawnie polityczną opinią, albo zarzuci jakieś oszustwo ... tak się tresuje publikę ... standard na tym portalu ...

 • ludzie.honoru

  Oceniono 10 razy -2

  Ostrzeżenie przed FAKE NEWSAMI w Polsce !

  Powinniście zmienić "Dziś Piątek dla Klimatu - jak co tydzień w Gazeta.pl i Next.gazeta.pl piszemy na temat związany z trwającym kryzysem klimatycznym."
  na
  "Dziś Piątek dla Klimatu - jak co tydzień w Gazeta.pl i Next.gazeta.pl kłamiemy na temat związany z trwającym kryzysem klimatycznym."

  Chcecie , aby ludzie poważnie traktowali kryzys klimatyczny? PRZESTAŃCIE KŁAMAĆ.
  "Polska ma jedną z najwyższych cen prądu w UE" - napisał Patryk Strzałkowski i wkleił niebieską tabelkę.

  Tymczasem Polska ma jedną z NAJNIŻSZYCH cen prądu dla odbiorców detalicznych. Dla hurtowych jest jedną z najwyższych.
  Szkoda na was słów.

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 14 razy -8

  Tysiące wiatraków wpływają na przemieszczanie się mas powietrza. Ponieważ jest ich najwięcej tam, skąd do tej pory wiało, czyli na wybrzeżach Zachodniej Europy zatrzymują wilgotne i zimniejsze masy powietrza z nad Morza Pólnocnego. O wiele więcej mamy teraz w Polsce wiatrów z południa, gdzie masy powietrza muszą się przedzierać przez góry i są przez nie spowalniane. Dlatego są te smogi i ocieplenie w Polsce. Bezrozumne ekooszołomy, które w 68 roku, a to pokolenie teraz rządzi, nie chodziły do szkół, tylko urządzało rewolucję nie jest w stanie zrozumieć, że w przyrodzie nic nie ma za darmo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX