Szumowski zapowiada reformę psychiatrii dziecięcej. "Aby żadne dziecko nie zostało bez opieki"

Minister zdrowia zapowiedział zmianę całego modelu psychiatrii dzieciecej, aby "żadne dziecko nie pozostało bez opieki". Dodał, że jest świadomy tego, że liczba samobójstw wśród młodzieży i dzieci rośnie, co według niego jest w pewnym stopniu "efektem zmieniającego się świata, ciągłej gonitwy w codziennym życiu".

W poniedziałek w Onecie opublikowany został reportaż "Miłość w czasach zarazy". Janusz Schwertner opisał historię dwóch chłopców, którzy trafili na oddział psychiatrii dziecięcej. Wiktor, jeden z nich, w kwietniu 2019 roku popełnił samobójstwo. Wcześniej padł ofiarą prześladowania ze strony rówieśników oraz homofobii i aż trzykrotnie nie został przyjęty na oddział, mimo myśli i prób samobójczych.

"Wiem, że liczba samobójstw dzieci rośnie"

Do reportażu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" odniósł się Łukasz Szumowski. Minister zdrowia został zapytany jak odnosi się do materiału jako ojciec czwórki dzieci. Polityk powiedział, że zna osobiście kilka "dość drastycznych przypadków problemów psychicznych" i zaznaczył, że cały model psychiatrii dziecięcej zostanie zmieniony, aby "żadne dziecko nie pozostało bez opieki".

Właśnie rusza konkurs na 300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Chcemy "odhospitalizować" tę psychiatrię dzieci, bo szpital często nie rozwiązuje problemów

- powiedział Szumowski. Dodał również, że "dość regularne" prowadzone są kontrole na istniejących oddziałach psychiatrycznych. Podkreślił, że nie należy oczekiwać szybkich efektów, bo reforma dopiero się zaczyna, a "tragiczna sytuacja panowała od lat".

Wiem, że liczba samobójstw dzieci rośnie. To trochę efekt zmieniającego się świata, ciągłej gonitwy w codziennym życiu. (...) Dobrze, że się o tym mówi, trzeba o tym rozmawiać i rozwiązywać problemy

- stwierdził minister zdrowia. Dodał, że obecny rząd zastał w psychiatrii "absolutną zapaść", a teraz stara się zmienić sytuację. Szumowski podkreślił, że podobne sytuacje do tej opisanej przez dziennikarza Onetu miały miejsce częściej, ale nie były nagłaśniane. Jak zaznaczył, jest w bardziej komfortowej sytuacji niż jego poprzednicy, ponieważ zwiększone zostały nakłady na służbę zdrowia: w 2016 roku plan finansowy zakładał 70 mld zł na ochronę zdrowia, a wydano 68 mld zł, a w 2019 roku w planie było nieco ponad 96,5 mld zł, a ostatecznie wydano 104 mld zł.

>>> Socjolog: Polska szkoła jest bezpieczna, ale jak już pojawia się problem, to reakcje otoczenia są spóźnione i niewłaściwe. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: