Romuald Lipko nie żyje. Kompozytor i lider Budki Suflera miał 69 lat

Romuald Lipko, lider Budki Suflera, zmarł w wieku 69 lat. Informacja w tej sprawie pojawiła sie w nocy z czwartku na piątek na oficjalnej stronie zespołu. Kompozytor i multiinstrumentalista w ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową.

"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera" - napisano na oficjalnym Facebooku Budki Suflera.

Romuald Lipko z Budki Suflera nie żyje. Kompozytor walczył z chorobą nowotworową

Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. Ukończył podstawową szkołę muzyczną. Od początku lat 70. był basistą, a później kompozytorem i głównym klawiszowcem zespołu Budka Suflera. Pierwsze stworzone przez niego utwory to "Biały demon" i "Piosenka, którą być może napisałby Artur Rimbaud".

Największym sukcesem kompozytora była płyta wydana w 1997 roku pod tytułem "Nic nie boli, tak jak życie". Sprzedała się ona w ponad milionowym nagraniu. Romuald Lipko współpracował z wieloma polskimi wokalistami: Anną Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Ireną Jarocką, Zdzisławą Sośnicką, Izabelą Trojanowską, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Barbarą Sikorską czy Grzegorzem Wilkiem.

 

Romuald Lipko był autorem lub współautorem większości najważniejszych utworów Budki Suflera, w tym piosenek: "Takie tango", "Jolka, Jolka pamięta", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Bal wszystkich świętych", "Za ostatni grosz" czy "Memu miastu do widzenia". Sam zespół, którego liderami przez lata byli Romuald Lipko i Krzysztof Cugowski, została założona w 1974 roku. W 2014 roku ogłoszono zakończenie działalności zespołu. Rok później muzyk powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane polskie piosenki.

W 2019 roku kompozytor opublikował oświadczenie, w którym podziękował rodzinie i bliskim za wsparcie w walce z chorobą nowotworową dróg żółciowych wątroby.

Więcej o: