Sąd złagodził karę pedofilowi, który zgwałcił i zabił 3-letnie dziecko. Zbigniew Ziobro zapowiada kasację

Minister sprawiedliwości zapowiedział, że złoży kasację do Sądu Najwyższego dotyczącą wyroku sądu, który obniżył o 10 lat karę więzienia dla pedofila. Sprawa dotyczy Steve'a V., który został skazany za zgwałcenie i śmiertelne pobicie trzyletniego syna swojej partnerki.
Zobacz wideo

Sąd Apelacyjny w Łodzi w środę 5 lutego złagodził wyrok więzienia dla mężczyzny, który zgwałcił i śmiertelnie pobił 3-letniego chłopca. Kara pozbawienia wolności dla Steve'a V. została obniżona z 25 do 15 lat. Wyrok jest prawomocny.

Zbigniew Ziobro krytykuje wyrok, który obniżył karę więzienia dla pedofila. Przy okazji atakuje sędziów

W sprawie pedofila wypowiedział się minister sprawiedliwości, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Zbigniew Ziobro uważa, że sędziowie powinni ponieść odpowiedzialność, za swoją decyzję.

- To szokujące. Ten wyrok jest skandaliczny. Czas na to, aby podawać nazwiska sędziów, ponieważ to jest władza i czas, aby wzięła odpowiedzialność za swoje decyzje - mówił szef resortu sprawiedliwości. I dodał:

Nie ma możliwości odwołać sędziego, który wydaje tak skandaliczne wyroki, są oni niezależni, ale jako minister sprawiedliwości - prokurator generalny mam możliwość kasacji do Sądu Najwyższego i z całą pewnością taka kasacja wpłynie. Zachowania sędziów odbiegają od elementarnej wrażliwości, społecznego poczucia, ogromnej większości Polaków.

Minister sprawiedliwości powiedział też, że takie wyroki mogą sugerować, że sędziowie orzekają "na złość władzy". - Przygotowaliśmy zmiany w prawie, które zaostrzają odpowiedzialność karną za tego typu przestępstwa. Mamy do czynienia z małym dzieckiem, które w sposób okrutny zostało pozbawione życia i brak mi słów na tego rodzaju wyroki - dodał polityk.

Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie, a od 15 kwietnia 2016 roku może wnieść także kasację z powodu niewspółmierności kary w sprawach o zbrodnie. Od 1 stycznia 2018 roku do 30 czerwca 2018 roku Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego 237 kasacji w odniesieniu do 320 osób