Prezydent podpisał ustawę. Nowe święto państwowe 19 lutego to Dzień Nauki Polskiej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której ustanowiono nowe święto państwowe. Do listy polskich świąt dołączył Dzień Nauki Polskiej, obchodzony 19 lutego.

Ustawa dotycząca nowego święta wchodzi w życie wraz z dniem ogłoszenia. Oznacza to, że pierwszy w historii Dzień Nauki Polskiej będziemy obchodzić już za kilkanaście dni, 19 lutego 2020 roku. Dzień ten to także rocznica urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który został patronem nowego święta. 

>>> Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Zobacz wideo

Nowe Święto Państwowe. Dzień Nauki Polskiej ma inspirować młodzież, aby szła w ślady naukowców

"Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. (...) ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych oraz stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ich ślady" - czytamy w informacji opublikowanej na oficjalnej stronie prezydenta Polski.

Ustawodawca podkreślił w preambule uzasadniającej ustanowienie tego święta, że podjął taką inicjatywę, "uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji".

Ustanowienie Dnia Nauki Polskiej to pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ustawy złożyła 3 stycznia  grupa 26 posłów PiS. Podpisali się pod nią m.in. Ryszard Terlecki i Joanna Borowiak. 

Więcej o:
Komentarze (79)
Prezydent podpisał ustawę. Nowe święto państwowe 19 lutego to Dzień Nauki Polskiej
Zaloguj się
 • aeromonas

  Oceniono 17 razy 17

  Nauka polska jest właśnie dobijana przez Gowina i żadne święto tego nie zmieni.

 • gama01

  Oceniono 14 razy 14

  Biorac pod uwage, ze od czasow Marii Curie, zaden Polak nie zdobyl NAgrody Nobla w zadnej z nauk scislych, faktycznie jest co obchodzic. 2 godziny religii, coraz mniej matematyki, juz nie wspominajac o fizyce czy chemii. A Kopernika, jakby kosciolek mogl, to by spalil na stosie.

 • tomus60

  Oceniono 11 razy 11

  Chyba powinien być Dzień Nauki Polskiej im. A. Dudy bo on się ciagle uczy. Szkoda że bez efektów

 • dlugi48

  Oceniono 12 razy 10

  A nie mogli wybrać (jeśli w ogóle musieli) rocznicy związanej z jakimś polskim uczonym? Kopernik właściwie Polakiem nie był. Diabli wiedzą, kim on był. Ojciec pochodził z Dolnego Śląska, który był niemiecki, matka była Niemką. Kopernik urodził się w Prusach. Pewnie znał język Polski, ale to nie znaczy że był Polakiem. Można tą metoda ustanowić Święto nauki, ale dlaczego polskiej? Pewnie dlatego, że światowej sławy naukowców mających wpływ na cały świat, rdzennych Polaków po prostu NIE MA. Nawet Skłodowska nie była polskim naukowcem, tylko francuskim, mimo że była Polką. Nie wygłupiajmy się więc z tymi Świętami Nauki Polskiej związanymi z niepolskimi naukowcami, a znajdźmy inny pretekst, np urodziny Stefana Banacha wielkiego polskiego matematyka, albo profesorów Wróblewskiego, Olszewskiego, Smoluchowskiego, czy Funka.

 • pedro.666

  Oceniono 11 razy 9

  Dziwne, że PiS tak bardzo czci Niemca :)

 • polakadam

  Oceniono 10 razy 8

  Dzień nauki polskiej.
  Przychodzi Duda do księgarni - czy są książki? Zdziwiony sprzedawca mówi-są.
  To poproszę jedną.

 • munaciello

  Oceniono 8 razy 6

  Bardzo dobra data i patron.
  Wszyscy wiemy, jak Mikołaj Kopernik traktował celibat.
  Wiemy też, jak jego główne dzieło potraktował Kościół.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX