Prezydent podpisał ustawę. Nowe święto państwowe 19 lutego to Dzień Nauki Polskiej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której ustanowiono nowe święto państwowe. Do listy polskich świąt dołączył Dzień Nauki Polskiej, obchodzony 19 lutego.

Ustawa dotycząca nowego święta wchodzi w życie wraz z dniem ogłoszenia. Oznacza to, że pierwszy w historii Dzień Nauki Polskiej będziemy obchodzić już za kilkanaście dni, 19 lutego 2020 roku. Dzień ten to także rocznica urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który został patronem nowego święta. 

>>> Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Zobacz wideo

Nowe Święto Państwowe. Dzień Nauki Polskiej ma inspirować młodzież, aby szła w ślady naukowców

"Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. (...) ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych oraz stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ich ślady" - czytamy w informacji opublikowanej na oficjalnej stronie prezydenta Polski.

Ustawodawca podkreślił w preambule uzasadniającej ustanowienie tego święta, że podjął taką inicjatywę, "uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji".

Ustanowienie Dnia Nauki Polskiej to pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ustawy złożyła 3 stycznia  grupa 26 posłów PiS. Podpisali się pod nią m.inRyszard Terlecki i Joanna Borowiak. 

Więcej o: