Polski "atlas nienawiści". Aktywiści sprawdzili, którzy radni są "anty-LGBT": na czele PiS

Aktywiści stworzyli "atlas nienawiści", gdzie zaznaczono samorządy, które opowiedziały się za uchwałami anty-LGBT. Policzona została także liczba radnych, która głosowała za ich przyjęciem: jest to 838 radnych PiS, 437 radnych lokalnych komitetów i 133 radnych PSL.
Zobacz wideo

Na mapie zaznaczone zostały samorządy, które przyjęły własną lub opartą na Samorządowej Karcie Praw Rodzin uchwałę "anty-LGBT". Za jej przyjęciem opowiedziały się już 93 samorządy. Najwięcej z nich zatwierdzonych zostało przez jednostki województw łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego: tutaj uchwały przegłosowane zostały przez radnych sejmików wojewódzkich.

30 procent Polski jest "anty-LGBT" - aktywiści publikują "atlas nienawiści"

Jak podaje Onet łączny obszar samorządów, które poparły tę uchwałę, stanowi już 30 procent Polski. Najwięcej radnych gmin, powiatów, miast i województw, którzy opowiedzieli się za "anty-LGBT" to politycy Prawa i Sprawiedliwości: jest to już 838 osób.

- PiS jest głównym motorem rezolucji. Dominuje nad radnymi z pozostałych komitetów zarówno pod względem bezwzględnej ilości głosów, jak i mobilizacji swoich radnych - mówią aktywiści z "atlasu nienawiści". Za uchwałą zagłosowało do tej pory także 437 radnych z lokalnych komitetów (około 50 procent) oraz 133 polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego (około 48 procent). 

GłosowaniaGłosowania Fot. za https://atlasnienawisci.pl/

GłosowaniaGłosowania Fot. za https://atlasnienawisci.pl/

Środowisko LGBT+ jest rozczarowane małą mobilizacją wśród Koalicji Obywatelskiej i ugrupowań lewicowych. Tylko jednostkowe przypadki głosują za przyjęciem uchwały "anty-LGBT", ale sporo z nich nie jest obecnych na sesjach, podczas których przyjmowano rezolucje. - (...) jest ich za mało, żeby mogli skutecznie przeciwstawić się PiS, prawicowym lokalnym komitetom oraz PSL - mówią aktywiści.

- Polskie województwa, które przyjęły uchwały przeciwko "ideologii LGBT" - lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie, obejmują 23% ludności kraju. Przyjęły uchwały w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Czyli sejmowa debata nad taką ustawą jest bliżej niż się nam wydaje - powiedział współorganizator Marszu Równości w Rzeszowie Kuba Gawron w rozmowie z Noizz

Więcej o: