220 ton nielegalnych śmieci trafiło do Polski z Anglii. Teraz mają tam wrócić na koszt Brytyjczyków

Do Polski pod pozorem recyklingu trafiło 220 ton nielegalnych odpadów z Wielkiej Brytanii - poinformowała policja w Olsztynie. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Elblągu przy współpracy ze służbą celną i służbami środowiskowymi. Część odpadów jest już w drodze powrotnej spod Elbląga na Wyspy. Wrócą tam na koszt Brytyjczyków.

Sprawa sięga wiosny 2018 roku. Wówczas policjanci z Elbląga (województwo warmińsko-mazurskie) dostali informację, że na terenie byłej stolarni w pobliskim Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci. Na miejscu znaleziono aż 150 ton zmagazynowanych odpadów - były to zmieszane i sprasowane pozostałości opakowań po napojach kartonowych, folia aluminiowa, fragmenty nakrętek, papier, itp. Pozostałości te nie nadawały się do przetworzenia i odzysku. 

>>> Masz trudności z recyclingiem? Zobacz wideo i wszystko będzie jasne:

Zobacz wideo

Śmieci wrócą do Wielkiej Brytanii. Policjanci zabezpieczyli kontenery i tira

W tym samym okresie funkcjonariusze z Elbląga przy współpracy z funkcjonariuszami służby celnej zabezpieczyli w gdyńskim porcie dwa kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa. Ustalili także, jakie kontenery zostały tam wcześniej rozładowane. Kolejne działania policji doprowadziły do zatrzymania tira, który wiózł odpady z Anglii na teren obserwowanej posesji. Wiele wskazuje na to, że dokumentacja przewozowa została sporządzona tak, by zmylić organy ścigania - informuje policja.

Śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz The Environment Agency (EA) - brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska na terenie Anglii i Walii. Odpady z Bogaczewa zostały poddane oględzinom przez polskie i brytyjskie służby. Dzięki tej współpracy do Wielkiej Brytanii wróciło już 70 ton odpadów spod Elbląga, a kolejne 150 czeka na transport. Za wysyłkę powrotną zapłacą Brytyjczycy. Za nielegalny przywóz lub wywóz odpadów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej o:
Komentarze (130)
220 ton nielegalnych śmieci trafiło do Polski z Anglii. Teraz mają tam wrócić na koszt Brytyjczyków
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 63 razy 41

  Pod rządami PiS-u , śmiecie z całej Europy trafiają do nas -BRAWO PiS .
  Partia rządząca zajęta jest gnębieniem opozycji i nie zajmuje się takim duperelstwem jak odpady .

 • wolverine_14

  Oceniono 41 razy 27

  Tak właśnie "zachód" segreguje i utylizuje śmieci - wysyłając tysiące ton śmieci do biedniejszych krajów. A później się chwalą super eco- statystykami

 • ramon57

  Oceniono 27 razy 21

  To już wiadomo po co jest potrzebny przekop Mierzei Wiślanej - aby obrotni biznesmeni z Elbląga mieli łatwiej.

 • kenijro

  Oceniono 24 razy 20

  Śmieci importujemy nawet z Nigerii. Tak, tak, w Afryce nie chcą sie truć, wiec wysylaja odpady do Wolski, kraju gdzie mafia śmieciowa rządzi.

 • optymistaa43

  Oceniono 15 razy 15

  Wtedy kiedy SZYDLO z PiS byla premierem zostaly wydane tysiace pozwolen na wwoz smieci do Polski,oczywiscie te zezwolenia dostali ludzie ,tfu,bydlaki z PiS.i sie zaczelo,pozar za pozarem zwozonych z Angli,Niemiec i Europy smieci.PiS jest za to odpowiedzialny a ludzie i srodowisko cierpia .

 • andy.bandy

  Oceniono 15 razy 15

  Co to za bzdurne komentarze. Anglik czy Niemiec bez nabywcy nie wyśle śmieci ot tak sobie, do Polski. Założę się, polska firma kupiła te śmieci, wiedząc doskonale do czego się nadają i że to nawet polski tir przewiózł te śmieci. Napewno na tym zarobił polski "businessman".

 • zd46

  Oceniono 22 razy 14

  Za rządów PiS, Polska stała się śmietniskiem Europy, polityczny, propagandowym i prawnym. Pryzma europejskich śmieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX