Dominika Chorosińska z PiS chce zaostrzyć procedury dot. aborcji: decyzje mają wydawać zespoły lekarzy

Posłanka PiS Dominika Chorosińska opowiada się za zmianą procedur dotyczących aborcji. Była aktorka chce zaostrzyć przepisy ustawy. W tej sprawie wystąpiła już do Ministerstwa Zdrowia.

 >>  Poseł PiS Radosław Fogiel: Nie mamy planów zmiany ustawy antyaborcyjnej >>

Zobacz wideo

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie procedur przeprowadzania aborcji. W liście Dominika Chorosińska zawarła propozycje, które ograniczą liczbę aborcji w Polsce.

Dominika Chorosińska pisze do MZ: zespoły lekarskie powinny decydować o przesłankach do przeprowadzenia aborcji 

Jak podaje WP.pl w swoim piśmie była aktorka przytoczyła liczby dokonywanych w Polsce aborcji. W 2016 roku wykonanych zostało 1098 takich zabiegów, z czego 1052 było przeprowadzonych w związku z tzw. przesłankami eugenicznymi - czyli dającymi możliwość aborcji w przypadku podejrzenia ciężkiej choroby lub niepełnosprawności płodu.

Dominika Chorosińska zwróciła uwagę, że w 1997 roku do stwierdzenia ciężkiego lub nieodwracalnego uszkodzenia płodu potrzebne było orzeczenie dwóch lekarzy. Rok później diagnozę tę może wystawiać już jeden lekarz. - W tej sytuacji, gdy orzeczenie wydaje tylko jeden człowiek, łatwiej o pomyłkę, stąd nasuwa się wniosek, że powinny istnieć procedury, które mogłyby "wychwycić" ewentualne nieprawidłowe diagnozy i określić ich zakres - twierdzi posłanka PiS.

Według polityk weryfikowaniem, czy aborcja została słusznie przeprowadzona, miałyby się zająć zespoły lekarskie. Posłanka proponuje też, by przeprowadzano badania abortowanych płodów, co pomoże zweryfikować, czy lekarz właściwie zdiagnozował ciężkie wady. Według WP poparcie pomysłów Chorosińskiej przez ministerstwo może sprawić, że dostępność legalnej aborcji będzie jeszcze bardziej ograniczona.

Już teraz lekarze i pielęgniarki mogą odmówić wykonania aborcji powołując się na klauzulę sumienia. Według raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny tylko 6 z 14 warszawskich szpitali wykonuje legalne zabiegi przerywania ciąży. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie żaden szpital nie wykonuje dopuszczonej prawnie aborcji.