Powołano nowego szefa ABW. Będzie nim Krzysztof Wacławek

Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że 3 lutego 2020 roku premier powołał na stanowisko szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Wacławka, który od marca 2019 roku pełnił funkcję Zastępcy Szefa ABW.

Jak zaznaczono w komunikacie - wcześniej tę kandydaturę pozytywnie zaopiniował Prezydent RP, Kolegium do spraw Służb Specjalnych oraz Komisja do spraw Służb Specjalnych.

>>> Detonacja ładunku, które ABW znalazła przy osobach podejrzanych o przygotowywanie ataków na muzułmanów:

Zobacz wideo

Krzysztof Wacławek nowym szefem ABW

Z dniem 2 lutego 2020 roku premier odwołał ze stanowiska Szefa ABW Piotra Pogonowskiego, który złożył rezygnację z przyczyn osobistych.

Jak podkreślono w komunikacie - nowy szef ABW posiada duże doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych państwa.

Krzysztof Wacławek pełnił również funkcje Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych ABW, w którego powstaniu uczestniczył. Przed służbą w ABW Krzysztof Wacławek był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdzie odpowiadał za prowadzenie postępowań kontrolnych.

W przeszłości Krzysztof Wacławek pracował także między innymi w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie realizował kontrole dotyczące gospodarowania nieruchomościami i dużych inwestycji infrastrukturalnych. Od 2012 r. piastował stanowisko wicedyrektora Delegatury NIK w Bydgoszczy, a następnie w Olsztynie. W tym czasie odpowiadał za nadzór nad kontrolami oraz tworzeniem planów pracy tej instytucji.

Więcej o: