Sprawa 11-letniej Zuzi: Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdzi, czy dziewczynka może odrzucić spadek z milionowym długiem

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat, w którym krytykuje komornika zajmującego się egzekucją długu, który odziedziczyła 11-letnia Zuzia. Resort chce też sprawdzić, czy dziewczynka może odrzucić spadek z milionowym zadłużeniem po zmarłym rodzicu.
Zobacz wideo

Ministerstwo w komunikacie zapewnia, że pilna interwencja resortu w sprawie 11-latki została podjęta jeszcze przed tym, jak o sytuacji dowiedziały się media. - "Dzięki interwencji przeprowadzonej pod nadzorem wiceministra Sebastiana Kalety, komornik wycofał się z nieuprawnionego zajęcia renty dziewczynki i zwrócił jej rodzinie pieniądze" - napisano.

Ministerstwo Sprawiedliwości krytykuje "karygodne błędy" komornika

Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie, przy którym działał komornik. Jak się okazało popełnił on "karygodne błędy przy egzekucji pieniędzy". Dodatkowo Sąd Apelacyjny w Krakowie zbada prawidłowości egzekucji długu od 11-letniej dziewczynki.

Wobec komornika prowadzone jest także postępowanie dyscyplinarne. Resort sprawiedliwości sprawdzi też, czy w sprawie Zuzi istnieje możliwość przywrócenia terminu odrzucenia spadku:

Co jednak najważniejsze - zgodnie z obowiązującymi przepisami - egzekucja ponad wartość odziedziczonych nieruchomości dawnej hurtowni nie będzie prowadzona, zatem dziewczynka i jej mama mogą spać spokojnie. Interesy 11-latki już zostały zabezpieczone.

Komornik zabierał z renty rodzinnej Zuzi kwotę około 180 złotych. 11-latka z Libiąża w 2018 roku dowiedziała się, że musi spłacić około miliona złotych długu swojego ojca, który zmarł siedem lat wcześniej. Spłaty długu od dziecka zaczęła dochodzić firma windykacyjna, która udzieliła mężczyźnie kredytu na rozruch firmy. Chociaż egzekucja komornicza została wstrzymana, to dług pozostaje.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: 11-letnia Zuzia z milionem zł długu po ojcu. "Matka nie miała możliwości, żeby się o tym dowiedzieć"

Więcej o:
Komentarze (53)
Sprawa 11-letniej Zuzi: Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdzi, czy dziewczynka może odrzucić spadek z milionowym długiem
Zaloguj się
 • Anna Salwin

  Oceniono 14 razy 12

  A gdzie było owe ministerstwo przez co najmniej 5 lat. Sprawę ujawniły jak zresztą wszystkie ostatnie afery niezależne media, które nota bene zostaną skasowane po zakończeniu demontażu sądów.

 • morenowa38

  Oceniono 11 razy 9

  A wszyscy pomijają niuans Art.1015.§1 k.c. Dzieciak, jeżeli nie odrzucono zań spadku, dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza- do wartości ew. aktywów spadku, nie ryzykując żadnym swoim majątkiem. Czyli nie może spłacać długu. Amen.

 • boo-boo

  Oceniono 9 razy 7

  Spadek zawsze można odrzucić- podstawa to trzeba najpierw o nim wiedzieć i być poinformowanym.

 • greeg99

  Oceniono 5 razy 5

  Resort krytykuje komornika. Resort od lat nie zajął się problemem goniąc za kagańcem na sędziów, choc to nie resortu sprawa. Teraz jak u Putina w "demokratycznej" Rosji. Pochyla się nad jednym przypadkiem, pogrożą palcem komornikowi (choc setki innych robią to samo każdego dnia) i będa oczekiwac oklasków.

 • zdrowy.rozsadek.krk

  Oceniono 8 razy 4

  To jest własnie przykład "PAŃSTWA TEORETYCZNEGO" o którym mówił B. Sienkiewicz...
  PiS z afery podsłuchowej skorzystał ale jak widać nie drgnął palcem w bucie żeby to państwo "urealnić" ...

 • jael53

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego właściwie opiekun prawny małoletniej nie złożył w terminie wniosku o odrzucenie spadku?

 • nessuno

  Oceniono 10 razy 4

  Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie, przy którym działał komornik. Jak się okazało popełnił on "karygodne błędy przy egzekucji pieniędzy".

  Najwyższa pora, żeby tego warchoła oraz wielu mu podobnych wziąć w końcu z pysk. Biznesmeni od siedmiu boleści, działający na własny rachunek i łupiący szaraków, mający prawo posługiwać się pieczęcią z godłem. Kasta złodziei ponad prawem.

 • qqracza

  Oceniono 3 razy 3

  Ale gdyby to było mieszkanie warte 1 mln nikt nie miałby problemu z dziedziczeniem. Weźmy pod uwagę, że dług może być zaciągnięty wobec innego ojca jedenastoletniej Zuzi i teraz to on będzie miał problem z wykarmieniem dziecka, chociaż był odpowiedzialny i nie rozpierzył mln zł tylko pożyczył go nieodpowiedniej osobie. Ale ta Zuzia nie jest nawet w połowie tak medialna bo jej staruszek miał milion aby komuś pożyczyć. Nie umiem rozwiązać tego problemu, dzieci nie odpowiadają za czyny swoich rodziców (inaczej powinniśmy rozstrzelać wszystkich Niemców), jednak ktoś powinien być mądry.

 • ferdkiepski

  Oceniono 9 razy 3

  Komornik popełnił przestepstwo ponieważ zajął dziecku rentę rodzinną, z której nie miał prawa tknąć nawet grosika ! Prokurat juz dawno powinien dobrać mu się do skóry !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX