Tatry. TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają przed trudnymi warunkami

TOPR ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Z opisu zagrożenia dowiadujemy się, że warunki są w znacznej mierze niekorzystne, a w góry nie powinni wyprawiać się ci, którzy nie mają bardzo dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego został ogłoszony we wtorek po godzinie 18. Będzie obowiązywać do godziny 20 w środę, ale TOPR prognozuje, że czas jego obowiązywania może zostać wydłużony do czwartku 6 lutego.

>>> Jakie są stopnie zagrożenia lawinowego?

Zobacz wideo

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. TOPR i TPN ostrzegają przed trudnymi warunkami

Ze względu na warunki atmosferyczne, jakie panują w Tatrach, powstanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. TOPR informuje, że warunki są "w znacznej mierze niekorzystne".

"Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie TOPR. 

O trudnych warunkach w Tatrach informuje także Tatrzański Park Narodowy.

"W wyższych partiach silny wiatr wraz z opadem śniegu utworzył znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który znacznie utrudnia widzialność (...) Szlaki w dolnych partiach są nieprzetarte, w niektórych miejscach powyżej górnej granicy lasu pozawiewane" - informuje TPN. 

Więcej o: