Nastolatkowie z Warszawy planowali zamach w szkole. Mieli ładunki wybuchowe, iInspirowali się atakiem w USA

W zeszłym tygodniu policjanci Komendy Stołecznej zatrzymali czterech uczniów jednego z warszawskich techników. Jak informuje RMF FM nastolatkowie, którzy planowali przeprowadzenie zamachu w swojej szkole, byli zafascynowani zamachowcami z Columbine. W 1999 roku w amerykańskim liceum młodzi napastnicy zabili 12 równieśników, a później popełnili samobójstwo.

W nocy z czwartku na piątek policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji zatrzymali czterech nastolatków, w wieku od 15 do 17 lat. Według funkcjonariuszy zatrzymani interesowali się przeprowadzeniem zamachu w swoim technikum na warszawskiej Pradze i zostali namierzeni przez śledczych, ponieważ często wchodzili na profile społecznościowe należące do osób, które przeprowadziły ataki terrorystyczne w szkołach w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo aktywnie komentowali te wydarzenia na forach. Według informacji RMF FM niedoszłym zamachowcom udało się nawet skonstruować trzy ładunki wybuchowe, które próbowali zdetonować w lesie w Rembertowie (ostatecznie wybuchł tylko jeden).

Detonacja ładunku, które ABW znalazła przy osobach podejrzanych o przygotowywanie ataków na muzułmanów

Zobacz wideo

Nastolatkowie planowali zamach w jednej z warszawskich szkół. Jedną z inspiracji była masakra w Columbine

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM nastolatkowie byli prześladowani przez rówieśników, a zamach miał stanowić formę zemsty. Inspiracją dla nich miała być m.in. masakra w liceum w amerykańskim Columbine. W 1999 roku dwóch uczniów -  Eric Harris i Dylan Klebold - po nieudanej próbie zdetonowania bomb, zastrzeliło 12 rówieśników i nauczyciela (ostateczna liczba ofiar to 15). Później obaj popełnili samobójstwo

Niedoszli zamachowcy z Warszawy inspirowali się wydarzeniami z Columbine na tyle, że zakupili ubrania podobne do tych, w których Harris i Klebold dokonali zamachu. Swojemu profilowi w mediach społecznościowych jeden z zatrzymanych nadał nawet nazwę "Eric Harris".

Istotnym wątkiem w całej sprawie jest również to, że nastolatkowie utrzymywali kontakt z 14-latkiem z Chełma na Lubelszczyźnie, którego zatrzymano pod koniec stycznia za zabójstwo macochy i usiłowanie zabicia jej syna. W jego komputerze natrafiono później na ślady kontaktu z czterema uczniami warszawskiego technikum. 

Jeden z zatrzymanych uczniów warszawskiego technikum trafił do ośrodka dla nieletnich, a drugi ma nadzór kuratora. Wobec dwóch sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych. 

Więcej o:
Komentarze (56)
Nastolatkowie z Warszawy planowali zamach w szkole. Mieli ładunki wybuchowe, iInspirowali się atakiem w USA
Zaloguj się
 • okufiku

  Oceniono 20 razy 20

  Przyczyną tego typu zamiarów jest okrucieństwo i znęcanie się w szkole nad słabszymi. Ofiary nie mają od nikogo pomocy, więc z nienawiści i bezradności przychodzą im do głowy takie pomysły.
  Smutna rzeczywistość - zazwyczaj w ostateczności ofiary stają się sprawcami, a ci co prześladowali? To nieważne.

 • artur0121

  Oceniono 18 razy 8

  Ach ci emigranci ...a nie... czekaj.....

 • zraluk7

  Oceniono 14 razy 8

  Pseudo reforma edukacji przynosi już efekty.

 • evanduril

  Oceniono 7 razy 7

  Dziwi mnie, że potencjalnych morderców w żaden sposób nie zamknięto. Przecież taki nadzór niczego nie gwarantuje...

 • uthark

  Oceniono 8 razy 6

  Przyszli wyborcy narodowców?

 • hastatrespasos

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy w spektaklu na ścianie wisi pukawka, albo pałasz, wkrótce poleje się farbkowa krew. Kiedy małolatów o zbrodniczych instynktach zafascynowali nastolatkowie, którzy lata temu w Hameryce z zimną krwią zamordowali 12 rówieśników, ich też pewnie przed podobną zbrodnią nie powstrzyma nic, ani rodzice, ani nawet zarządzony dozór policyjny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX