Pogoda. Śnieg spadł na południu Polski. IMGW ostrzega przed deszczem i zamieciami

Pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu, a także zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Zimowe warunki panują na południu kraju.

Z mapy zagrożeń pogodowych opublikowanych na portalu pogodynka.pl wynika, że ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące intensywnych opadów deszczu obowiązują w przeważającej części województwa małopolskiego i podkarpackiego, a także na południu województwa śląskiego. Zawieje i zamiecie śnieżne występują na południu Podkarpacia, Małopolski i Śląska, a intensywne opady śniegu także na południu Dolnego Śląska.

Śnieg w górach. Szybki przyrost pokrywy śnieżnej może grozić lawinami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że opady śniegu na południu kraju będą sprzyjać uprawianiu sportów zimowych. Najwięcej śniegu przybędzie w Tatrach (dziś nawet 24 cm w ciągu doby), ale także w Beskidzie Śląskim (ok. 15 cm w ciągu doby) oraz Beskidzie Sądeckim i Karkonoszach (ok. 12 cm w ciągu doby).

Ze względy na panujące warunki pogodowe w Tatrach ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w rejonie Babiej Góry oraz w Karkonoszach. Ratownicy informują, że poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach w znacznej mierze są niekorzystne.

>>> Jakie są stopnie zagrożenia lawinowego?

Zobacz wideo

"Atak zimy" w Polsce. Śnieg będzie padał przez kilka dni

Synoptycy prognozują kilkudniowy "atak zimy", który jest związany z napływem arktycznego powietrza z północy Europy. Na południu kraju śnieg będzie padał także w środę, czwartek i piątek, ale już w sobotę nastąpi ocieplenie. W weekend do Polski nadciągnie ciepłe powietrze znad Europy Zachodniej, przez co temperatura wzrośnie, a niebo się rozchmurzy.