Sędzia Juszczyszyn zawieszony w obowiązkach. Obniżono mu pensję. "Celebryta. Wypowiada wojnę państwu"

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna został zawieszony w obowiązkach służbowych, a jego wynagrodzenie na ten czas zostało obniżone o 40 procent - zdecydowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik powiedział, że Juszczyszyn "występuje jako celebryta i właściwe wypowiada wojnę swojemu państwu". Wcześniej olsztyński sędzia wezwał Kancelarię Sejmu do publikacji list poparcia do KRS.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w drugiej instancji zajmowała się sprawą Pawła Juszczyszyna. Sędzia z Olsztyna został zawieszony po wezwaniu Kancelarii Sejmu do publikacji list poparcia do KRS. Izba Dyscyplinarna pozwoliła mu orzekać, co zaskarżył zastępca rzecznika dyscyplinarnego, Przemysław Radzik. 

Paweł Juszczyszyn zawieszony w obowiązkach. "Wypowiada wojnę państwu"

We wtorek Izba Dyscyplinarna SN ogłosiła, że podjęła decyzję o zawieszeniu Juszczyszyna. - Jego wynagrodzenie zostało obniżone o 40 procent na czas trwania tego zawieszenia - uzasadniono. Jak dodał, w przypadku Juszczyszyna "mamy do czynienia z konfliktem dóbr sędziego i wymiaru sprawiedliwości".

Ważniejszym z tych dóbr w tej konkretnej sytuacji jest dobro wymiaru sprawiedliwości. (...) Sędzia w sposób nieuzasadniony podjął decyzję o tym, że zwróci się o dokumenty do Kancelarii Sejmu w celu ustalenia, jaki jest status krajowej rady sądownictwa. Przede wszystkim nie było żadnych podstaw faktycznych i prawnych do złożenia takiego żądania

- mówił sędzia sprawozdawca, wskazując, że Juszczyszyn "podważył prerogatywy" prezydenta Andrzeja Dudy, czego nie zrobił nawet Trybunał Konstytucyjny.

Obecny na posiedzeniu SN zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik powiedział o Juszczyszynie: - Występuje jako celebryta, właściwe wypowiada wojnę swojemu państwu.

Obrońcy sędziego Juszczyszyna w ramach protestu nie weszli na salę rozpraw.

Po ogłoszeniu orzeczenia SN sprawę skomentował sędzia Maciej Nawacki, członek Krajowej Rady Sądownictwa i przewodniczący komisji ds. reformy wymiaru sprawiedliwości KRS.

"Oczywiście w pełni wykonam orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN Pan sędzia od tej chwili nie sądzi, jego sprawy podlegają rozlosowaniu. Na tym polega szacunek wobec obywateli, prawa i sądu" - napisał.

Juszczyszyn nie zjawił się na rozprawie. Wcześniej mówił: "mogą mnie zawiesić"

Paweł Juszczyszyn w listopadzie ubiegłego roku zwrócił się do Kancelarii Sejmu po okazanie list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Po tym prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie zawieszające go.

W poniedziałek 3 lutego sędzia Paweł Juszczyszyn poinformował, że otrzymał zawiadomienie z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - wynikało z niego, że we wtorek w Izbie rozpocznie się rozprawa dotycząca sędziego, ale jego obecność na niej nie jest obowiązkowa. W piśmie popełniono błąd - nazwano Juszczyszyna prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie (w rzeczywistości jest nim sędzia Maciej Nawacki). Juszczyszyn zapowiedział, że nie zjawi się na rozprawie, a w rozmowie z wp.pl skomentował ją słowami: "mogą mnie zawiesić". Sędzia nie pojechał do Sądu Najwyższego też w ubiegłym roku, gdy Izba decydowała o jego odwieszeniu. Mecenas Mikołaj Pietrzak, reprezentujący Juszczyszyna, tłumaczył wówczas, że wraz z sędzią nie chcą "legitymizować swoją obecnością udziału w posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej". - Spotkanie, które się odbywa, nie jest posiedzeniem sądu, nie jest rozprawą, ponieważ to gremium nie jest niezależne od władzy wykonawczej, a skoro nie jest niezależne od władzy wykonawczej, sądem niezależnym w rozumieniu konstytucji nie jest - mówił w rozmowie z TVN 24.

>>> Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą:

Zobacz wideo
Więcej o: