W poniedziałek w całej Polsce ruszyła kwalifikacja wojskowa, która przeprowadzona zostanie przez 392 powiatowe komisje lekarskie. Powoływane są one przez wojewodów. Komisja wojskowa jest badaniem, podczas którego lekarz wydaje ocenę przydatności mężczyzn do służby wojskowej.
W trakcie kwalifikacji kandydaci proszeni są o rozebranie się do bielizny. Następnie komisja przeprowadza badania wzorku, słuchu oraz sprawdza ogólną sprawność fizyczną. Osoby, które są wzywane po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej powinny ze sobą zabrać dowód osobisty, dokumentację medyczną, aktualną fotografię, dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Osoby, które nie stawią się na komisji, muszą liczyć się z karami grzywny lub ograniczenia wolności. Jednostki, które wystawiają wezwanie - prezydent miasta, burmistrz lub wójt - mają obowiązek nałożyć na niego grzywnę. Nieuzasadnione niestawienie się na komisje może skutkować też przymusowym doprowadzeniem przez policję. Jeśli kandydat nadal będzie unikać komisji, jego sprawa trafi do prokuratury. Gdy zostaną mu postawione zarzuty, może zostać skazany na karę nawet dwóch lat ograniczenia wolności.
Po badaniu komisja wydaje pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z kategorii: