Polacy z Wuhan bez objawów zakażenia koronawirusem. Wiceminister: Najpewniej we wtorek wyniki badań

- Żaden z obywateli polskich, którzy wrócili z Chin, nie demonstruje objawów zakażenia - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Do Państwowego Zakładu Higieny trafiły już próbki do badań i najprawdopodobniej we wtorek będzie wiadomo, czy któraś z przebadanych osób jest zakażona koronawirusem.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie dotyczące epidemii koronawirusa z Wuhan - poinformował rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Prezydent spotkał się m.in. z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem. - Pan prezydent jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem - zapewnił Spychalski.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który także był na spotkaniu, poinformował, że nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszyscy pacjenci podejrzani o zakażenie zostali przebadani i nie potwierdzono u nich obecności wirusa. - Myślę, że jest to kwestia czasu, aż ten wirus się w Polsce pojawi - dodał. 

W poniedziałek do zakładu Państwowego Zakładu Higieny trafiły próbki od 30 osób, które przyleciały do Polski z Wuhan. Wyniki powinny być znane we wtorek i zdaniem wiceministra jest duża szansa, że będą one ujemne. - Żaden z obywateli polskich, którzy wczoraj wrócili z Chin, nie demonstruje objawów zakażenia - dodał. Poza nimi objętych monitoringiem sanitarnym jest ponad 500 osób.

Zobacz wideo: Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Testy kontrolne i diagnostyczne Polaków, którzy wrócili z Chin

Około 10 ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie zajmuje się badaniem w kierunku koronawirusa wymazów z górnych dróg oddechowych pochodzących od Polaków ewakuowanych z miasta Wuhan. W niedzielę późnym wieczorem 30 Polaków ewakuowanych z Chin zostało przyjętych do wojskowego szpitala klinicznego we Wrocławiu. Wszyscy oni czują się dobrze, u nikogo nie stwierdzono objawów infekcji.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Grzegorz Juszczyk poinformował, że próbki do badań zostały dostarczone przed południem. - Ponieważ dysponujemy wzorcem genetycznym nowego koronawirusa, te próbki są poddawane analizie i testom genetycznym - powiedział dyrektor. - Ponieważ są to wczesne etapy diagnostyki w Polsce, a zależy nam na tym, aby nasi obywatele czuli się bezpieczni, to ustaliliśmy z lekarzami, że będziemy wykonywać te badania w reżimie 24 godzin, wykonując również testy kontrolne i stosując różne metody diagnostyczne - podkreślił. Proces inkubacji nowego koronawirusa wynosi 2 tygodnie, dlatego w przypadku pojawienia się objawów, badania trzeba będzie powtórzyć mimo wcześniejszego, negatywnego wyniku.

Ponad 17 tysięcy osób jest zakażonych nowym koronawirusem z Wuhan. 361 osób zmarło z tego powodu. Dotychczas wypisano z chińskich szpitali 486 osób.

Więcej o:
Komentarze (22)
Polacy z Wuhan bez objawów zakażenia koronawirusem. Wiceminister: Najpewniej we wtorek wyniki badań
Zaloguj się
 • just4f

  Oceniono 4 razy 4

  Co to znaczy: "nie demonstruje objawów zakażenia", to mamy ten test czy nie ?

 • antypiss

  Oceniono 4 razy 4

  Uffff, uspokoiłem się. Ta nasza władza tak o nas dba jak ta sanacyjna dbała o obywatela. Aż do ... 1939. Resztę już znacie.

 • alex123

  Oceniono 4 razy 4

  co oni tak usilnie zapewniają , ze to tylko kwestia czasu kiedy wirus pojawi sie w Polsce. Chca przez to pokazac co ? niedbalstwo, brak wszystkiego, kompletny dramat , brak maseczek, brak obiektów na wieksza skale zarazonych , co ? Morawiecki najwiekszy propagandysta wszech czasów opowiada dyrdymały jak to jesteśmy przygotowani ! kto mu wierzy. Polska nie jest przygotowana na nic ! w całej Polsce nie ma maseczek, i o czym on mówi ? i wszyscy z Szumoweskim na czele

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 5 razy 3

  Żeby tak jeszcze odizolować wszystkich zarażonych pisicą - Polska byłaby najpiękniejszym krajem.

 • darcys44

  Oceniono 3 razy 3

  Bo to się nie "demonstruje", to się ma ...

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 5 razy 3

  na tym zdjeciu obaj wygladaja jak zarazeni.

 • jxl82

  Oceniono 2 razy 2

  "Nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu, zawsze pomoże, o każdej porze, o mój Boże"

 • bronze

  Oceniono 4 razy 2

  jesteśmy zwarci i gotowi ..... na przyjscie wirusa, jak w 39 r na wojnę !

 • doomsday

  Oceniono 1 raz 1

  Polska okaże się krajem najbardziej zniszczonym przez wirus 2019-nCoV, ze wszystkich krajów w Europie, to kwestia kilkunastu dni, żeby się dowiedzieć. Wynika to z tego, że premier Morawiecki opóźnił o miesiąc w stosunku do reszty krajów testy medyczne w kierunku koronavirusa,. Na to nakłada się codzienna komunikacja lotnicza z Chinami przez LOT która działał jeszcze 24 godziny temu. Premier zawiesił ją jako ostatni w Europie.
  Do dzisiaj do Polski latają samoloty Chińskich limii lotniczych, mimo, że pozostałe kraje w Europie i poza Europą pozamykały przestrzeń powietrzną dla jakichkolwiek samolotów do Chin i z Chin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX