Brzeziny. Mieszkańcy mają dość monopolu diecezji na pochówek. Miasto wyda milion zł na cmentarz komunalny

Mieszkańcy Brzezin (woj. łódzkie) mają dość "cmentarnego wyzysku". Twierdzą, że ceny pochówku na cmentarzu parafialnym są tak wysokie, że muszą się zadłużać, aby odprawić pogrzeb swoim bliskim. Samorząd podjął pierwsze kroki, by rozprawić się z monopolem Kościoła i stworzyć cmentarz komunalny.

O trudnej sytuacji w Brzezinach pisze Wirtualna Polska. Mieszkańcy tej miejscowości skarżą się na wysokie ceny pochówku na cmentarzu prowadzonym przez diecezję łódzką. Mówią, że koszt przygotowania grobu to 5 tys. zł, a związany z pogrzebem datek "co łaska" to minimum 500 zł. Koszty pogrzebu przekraczają kwotę, jaką można otrzymać w ramach państwowego zasiłku pogrzebowego (wynosi on 4 tys. zł), dlatego niektórzy mieszkańcy Brzezin muszą brać tzw. chwilówki, aby pochować bliskich. 

Ceny za pochówek na cmentarzu parafialnym w Brzezinach ustaliła Archidiecezja Łódzka. Tłumaczy, że stawki te są związane z kosztami, jakie ponosi Kościół, aby utrzymać cmentarz.

- Ponosimy ogromne koszty wywozu śmieci. Płacimy za sprzątanie, ułożenie kostki w alejkach, wodę czy światło - tłumaczył w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.

Taki sam cennik obowiązuje na cmentarzach parafialnych w Aleksandrowie Łódzkim, Bełchatowie, Konstantynowie Łódzkim, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zgierzu.

Milion złotych za nowy cmentarz. Miasto wytypuje działki, na których mógłby powstać

Mieszkańcy Brzezin skarżą się na "cmentarny wyzysk" nie od dziś. W ubiegłym roku przeprowadzili protest w tej sprawie. Sprawą zajął się samorząd. Zapadła decyzja o budowie komunalnego cmentarza, który będzie tańszy niż cmentarz parafialny. Sprawa nie jest jednak ani prosta, ani tania. Aby wykupić grunty, na których taki cmentarz będzie mógł powstać, samorząd wyda ok. milion złotych.

- W ciągu pierwszych trzech miesięcy planujemy wytypować działki mogące spełniać kryteria przeznaczenia na cmentarz i przeprowadzić badania geotechniczne. Dalsze kroki to wykup nieruchomości i zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Planujemy, że nowy cmentarz komunalny mógłby powstać do 2024 roku - zapowiedział zastępca burmistrza miasta Brzeziny Jakub Piątkowski.

Awantura o cmentarz. Dyrektor łódzkiego UOKiK-u jest członkiem synodu

Sprawę cmentarnego monopolu w Brzezinach bada biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Trafiła ona także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jednak ten nie dopatrzył się nieprawidłowości. Mieszkańcy Brzezin kwestionują stanowisko UOKiK-u, ponieważ dyrektor łódzkiej delegatury urzędu Tomasz Dec jest także członkiem IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek, która kibicuje budowie cmentarza komunalnego poinformowała, że udało się go odsunąć od sprawy ze względu na konflikt interesów. 

"Mam nadzieję, że samorząd Brzezin dotrzyma obietnicy budowy cmentarza komunalnego. W zeszłym miesiącu złożyłam interpelację w sprawie możliwości godnego pochówku m.in. w Brzezinach, ale na podstawie raportu NIK o cmentarzach w Polsce - tylko ich nieznaczna część to cmentarze komunalne - podejrzewam, że Brzeziny nie są przypadkiem odosobnionym" - komentuje sprawę Gill-Piątek.

Więcej o: