Główny Inspektor Sanitarny: "Pewnie będziemy mieli przypadek koronawirusa w Polsce"

W niedzielę do wrocławskiego szpitala przetransportowano z Wuhanu grupę 30 Polaków. - Za dziesięć siódma rozmawiałem z dyrektorem szpitala. Po nocnej obserwacji wygląda, że wszyscy są zdrowi. Mają dobre samopoczucie. Nic nie wskazuje na to, że ktoś będzie chory - powiedział w poniedziałek na antenie TVN24 Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Szef GIS przyznał też, że nie można całkowicie wykluczyć scenariusza, w którym koronawirus pojawi się w Polsce.

W niedzielę grupa 30 Polaków, których ewakuowano z chińskiego miasta Wuhan, dotarła do Wrocławia. Pacjentów umieszczono w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ulicy Weigla. Wszyscy trafili na kliniczny oddział chorób wewnętrznych, który nie był jeszcze używany po remoncie i w sąsiednich salach nie ma innych pacjentów. 

>>> Hongkong. Ogromna kolejka po maski ochronne. Sieć drogerii ogranicza sprzedaż

Zobacz wideo

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas o koronawirusie w Polsce: "Pewnie będziemy mieli taki przypadek"

W poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, który był gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24, poinformował, że stan ewakuowanych z Chin Polaków jest dobry i mało prawdopodobne jest, by któraś z osób była zarażona koronawirusem. - Za dziesięć siódma rozmawiałem z dyrektorem szpitala. Po nocnej obserwacji wygląda, że wszyscy są zdrowi. Mają dobre samopoczucie. Nic nie wskazuje na to, że ktoś będzie chory - powiedział Pinkas. Główny Inspektor Sanitarny dodał, że od pacjentów pobrano już próbki, które zostaną przekazane do Państwowego Zakładu Higieny. Wyniki badań, które przesądzą o ewentualnych zachorowaniach (do których mogło dojść np. podczas transportu pacjentów) powinny być znane najpóźniej we wtorek wieczorem. 

Pinkas został też zapytany o prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa w Polsce. - Pewnie będziemy mieli taki przypadek. Oczywiście poradzimy sobie z nim i pewnie nie rozprzestrzenimy wirusa, dlatego, że mamy dobry nadzór epidemiologiczny. Niewątpliwie jego [koronawirusa - red.] siła to [...] siła nowości, niepewności, braku wiedzy, ale z godziny na godzinę wiemy o nim więcej. Wiemy, co się działo z pacjentami, którzy są leczeni, coraz więcej wiemy na temat struktury tego wirusa, wiemy, jak się go bada - stwierdził Pinkas na antenie TVN24. 

Minister zdrowia uspokaja. "W Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa"

Według informacji ministerstwa zdrowia w Polsce nie potwierdzono jak dotąd żadnego przypadku koronawirusa. Na antenie RMF FM potwierdził to w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie, nie ma w Polsce w tej chwili ani jednego przypadku, chociaż ja to powtarzam jak mantrę: osiągnęliśmy już stan takiej gotowości, mamy dwa laboratoria referencyjne, wszystkie instrukcje wydane do oddziałów zakaźnych. Pojawienie się tego wirusa nic kompletnie już nie zmieni w trybie i działaniu służby zdrowia. Jesteśmy gotowi - stwierdził Szumowski. 

Epidemia koronawirusa - najnowsze doniesienia z Chin

W nocy z niedzieli na poniedziałek chińska państwowa telewizja podała zaktualizowane informacje na temat liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa z Wuhan. Jest ich 360, a jak informowały władze prowincji Hubei, w ciągu ostatniej doby zmarło kolejne 56 osób. Liczba potwierdzonych zainfekowanych wzrosła w tym czasie o 2103 przypadki.

Obecnie w Chinach potwierdzono prawie 16,5 tysiąca zakażeń nowym koronawirusem. Pierwotnym ogniskiem koronawirusa jest chińskie miasto Wuhan w prowincji Hubei. Wiadomo o jednym przypadku śmiertelnym poza Chinami - na Filipinach.

Prowincja Hubei jest obecnie odizolowana i poddana kwarantannie. Zamknięto prowadzące tam drogi, nie działa transport publiczny. W całych Chinach obowiązują zaostrzone środki, jeśli chodzi o podróże i biznes. W szkołach przedłużono do 13 lutego przerwę świąteczną z okazji Nowego Roku.

Epidemia koronawirusa, najważniejsze informacje:

Więcej o:
Komentarze (38)
Główny Inspektor Sanitarny: "Pewnie będziemy mieli przypadek koronawirusa w Polsce"
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 12 razy 10

  Nie będziemy mieli takiego przypadku bo Matołusz powiedział, że "trzyma rękę na pulsie". I ja mu wierzę.

 • dejtrejder

  Oceniono 12 razy 8

  W Polsce mamy już 8 milionów zarażonych pisowirusem. Wirus ten rozprzestrzenia się za pomocą indoktrynacji religijnej.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 8 razy 6

  "W Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa".
  Ale gdyby się pojawił, to możemy liczyć na "łaskę bożą", oczywiście tylko wtedy, jak będziemy głęboko wierzyć i równie głęboko drenować nasze portfele ...

 • rybka9915

  Oceniono 8 razy 6

  Poziom wypowiedzi tego pisbolszewickiego durnia pinkasa przypomina zywcem oswiadczenia komisarza ludowego z poczatkow rewolucji pazdziernikowej.
  Impotencja umyslowa i sprawcza pisbolszewickich wybrankow . sila zlodziejsko-qrewskiej sily pisbolszewii i jej wodza kurdupla kulawego. Cegielki na budowe pisbolszewickiej "swiatyni" chroniacej od zarazy juz zaczeli zlodzieje i szubrawcy sprzedawac?

 • borsuk07

  Oceniono 4 razy 4

  A Polacy w puszczają na giełdy Budma 17 delegacji firm a Rosja zamknęła połączenia lądowe, kolejowe i 90% lotniczych. No Polska jest dziwnie chroniona?

 • lkolesio

  Oceniono 6 razy 4

  Mamy. Kaczor .Du.a , Moradziecki.

 • fakduck

  Oceniono 5 razy 3

  Mamy już od dawna. Jest na nowogrodzkiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX