Polacy ewakuowani z Wuhan nie mają objawów infekcji koronawirusem. Jeszcze dzisiaj wyniki badań

Polacy ewakuowani z Wuhan są już we wrocławskim szpitalu wojskowym. Jak przekazał komendant placówki dr Wojciech Tański, żadna z 30 osób nie ma objawów infekcji. Tymczasem z Chin spłynęły dane na temat liczby ofiar koronawirusa - tylko w 24 godziny zmarło kolejne 56 osób.

Grupa Polaków, która przyleciała dwoma wojskowymi maszynami z Paryża, została ewakuowana z chińskiej prowincji Hubei, gdzie rozprzestrzenia się nowy typ koronawirusa. Pacjentów - w sumie 30 osób - umieszczono we wrocławskim szpitalu wojskowym przy ulicy Weigla. Wszyscy trafili na kliniczny oddział chorób wewnętrznych, który nie był jeszcze używany po remoncie i w sąsiednich salach nie ma innych pacjentów.

>>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Polacy ewakuowani z Wuhan nie mają infekcji, nie wykazują objawów zakażenia

Komendant szpitala doktor Wojciech Tański poinformował, że wśród przyjętych są rodziny z dziećmi, najmłodsze ma około dwóch lat. To, co najważniejsze: wszyscy czują się dobrze i żadna z tych osób nie ma objawów zakażenia.

- Z wywiadu epidemiologicznego, który otrzymaliśmy od naszych służb sanitarnych z lotniska, wynika, że nie ma osoby, która w tej chwili miałaby jakąś infekcję. Te osoby już są w odizolowanej części szpitala, na oddziale, który jest specjalnie dostosowany dla tych osób jako oddział obserwacyjny, izolacyjny. Tam nie ma dostępu żadna inna osoba - mówił dr Tański.

Czytaj więcej: Włoski minister zdrowia: Udało się nam wyizolować koronawirusa z Wuhan

Próbki badań w kierunku koronawirusa trafią do laboratorium w Warszawie. Wszyscy pacjenci dobrowolnie poddali się kwarantannie, może ona potrwać do dwóch tygodni. Wyniki są oczekiwane w ciągu 48 godzin, ale najprawdopodobniej już w poniedziałek będzie wiadomo, czy osoby te nie są zakażone koronawirusem.

Epidemia koronawirusa w Chinach. Nowe informacje o ofiarach śmiertelnych

Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek chińska państwowa telewizja podała zaktualizowane informacje na temat liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa z Wuhan. Jest ich 360, a jak informowały władze prowincji Hubei, w ciągu ostatniej doby zmarło kolejne 56 osób. Liczba potwierdzonych zainfekowanych wzrosła w tym czasie o 2103 przypadki.

Obecnie w Chinach potwierdzono prawie 16,5 tysiąca zakażeń nowym koronawirusem. Pierwotnym ogniskiem koronawirusa jest chińskie miasto Wuhan w prowincji Hubei. Wiadomo o jednym przypadku śmiertelnym poza Chinami - na Filipinach.

Czytaj więcej: Morawiecki uspokaja w kwestii koronawirusa: Trzymamy rękę na pulsie. Szumowski: Prędzej czy później dotrze do Polski

Prowincja Hubei jest obecnie odizolowana i poddana kwarantannie. Zamknięto prowadzące tam drogi, nie działa transport publiczny. W całych Chinach obowiązują zaostrzone środki, jeśli chodzi o podróże i biznes. W szkołach przedłużono do 13 lutego przerwę świąteczną z okazji Nowego Roku.

Polski Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od końca grudnia przypadki zakażeń 2019-nCoV odnotowano w 21 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W Polsce obecności koronawirusa nie potwierdzono.

Epidemia koronawirusa, najważniejsze informacje:

Więcej o:
Komentarze (18)
Wrocław. Polacy ewakuowani z Wuhan są w szpitalu, nie mają objawów infekcji koronawirusem
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 8 razy 6

  Skoro pinkoio Morawiecki powiedział, że wszyscy są zdrowi, to choćby skały srały tak ma być.

 • Jan Kos

  Oceniono 7 razy 5

  Może Budyń ich odwiedzi w ramach kampanii wyborczej? Zapraszamy!

 • borsuk07

  Oceniono 9 razy 5

  A w Poznaniu targi Budma i prezydent Poznania nie odwołał wystawców z Chin. 17 delegacji z Chin tj. kilkuset osób chadza sobie po Poznaniu. A świat się zamyka.

 • fakiba

  Oceniono 8 razy 4

  To tylko dzięki "łaskawości nierządu , a mogli od razu odstrzelić :)

 • stefan4

  Oceniono 2 razy 2

  > Polacy ewakuowani z Wuhan są już we wrocławskim szpitalu wojskowym

  Dlaczego w wojskowym?! Czy teraz stanem epidemiologicznym kraju będzie zajmować się wojsko? Pewnie dlatego, że pod tajemnicą wojskową łatwiej jest ukryć stan faktyczny.

  Morawiecki opowiadał, że trzyma rękę na pulsie tej epidemii -- to teraz widać, że trzyma na tym pulsie rękę zbrojną. Należy się spodziewać oficjalnych optymistycznych komunikatów z frontu oraz coraz dramatyczniejszych nieoficjalnych relacji osób, które ,,były i widziały''...

  I komu uwierzy suweren? Znanemu z ,,prawdomówności'' Morawieckiemu i otoczonemu ścisłą tajemnicą wojsku, czy też ,,niepotwierdzonym pogłoskom''?

 • an_ma_o

  Oceniono 6 razy 2

  Jeśli sqrwsy now wypuszcza trzeba ich w pierwszej kolejnosci skierowac na Żoliborz niech brezniew się zarazi i zdy cha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX