Polacy z Wuhan wylądowali we Wrocławiu. Zostaną poddani szczegółowym badaniom

Polacy powracający z ogarniętego epidemią koronawirusa chińskiego Wuhan w niedzielę wieczorem wylądowali na lotnisku we Wrocławiu. Teraz trafią do wrocławskiego Wojskowego Szpitala Klinicznego, gdzie zostaną poddani specjalistycznym badaniom.

Ewakuowanych przetransportowano wojskowymi samolotem z Marsylii. Do Francji przylecieli samolotem z Chin wraz z ponad 200 innymi obywatelami państw Unii Europejskiej. We Wrocławiu samoloty wylądowały na lotnisku cywilnym, ale przekołowały na zamknięty teren wojskowy. W operację nie był zaangażowany terminal pasażerski ani personel wrocławskiego lotniska.

Wszyscy Polacy z Wuhan przejdą badania

Na pokładzie maszyn było łącznie 30 ewakuowanych z Wuhan Polaków. Według informacji ministerstwa zdrowia, żaden z nich nie ma objawów choroby, ale wszyscy zostaną skierowani na obserwację. Przygotowano dla nich oddział w szpitalu wojskowym przy ulicy Weigla. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w sąsiednich pomieszczeniach w placówce nie przebywają inni pacjenci. Wszyscy ewakuowani z Wuhan Polacy mają przejść badania w kierunku koronawirusa. Według zapewnień ministra zdrowia w kraju działają już dwa laboratoria, które badają próbki.

- Żadna z tych osób nie ma żadnych niepokojących objawów, żadna z tych osób nie gorączkuje, nie ma objawów grypopodobnych. Na chwilę obecną jesteśmy dobrej myśli. Oczywiście będziemy obserwować, będziemy prowadzić badania diagnostyczne, tak żeby na 100 proc. wykluczyć, że którakolwiek z tych osób jest dotknięta koronawirusem z Chin - powiedział w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak powiedziała portalowi GazetaWroclawska.pl Marzena Kasperska, rzeczniczka Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jeszcze w niedzielę wieczorem od wszystkich 30 pacjentów zostaną pobrane próbki do badań w kierunku koronawirusa. W poniedziałek rano mają one zostać wysłane do Warszawy, by jak najszybciej uzyskać odpowiedź, czy wśród 30 osób jest ktoś chory.

- Są zmęczeni. Nie ma osoby, która miałaby infekcje - informował na konferencji prasowej komendant Wojciech Tański cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Epidemia koronawirusa z Wuhan

Jak dotąd w samych Chinach odnotowano ponad 14 tysięcy przypadków zakażenia się koronawirusem, który wywołuje ostre, zagrażające życiu zapalenie płuc. W niedzielę rano podano też najnowsze dane na temat ofiar śmiertelnych epidemii: jest ich 305, z czego 304 osoby zmarły w Chinach, a jedna na Filipinach (44-latek z Wuhan).

Tylko w sobotę w całych Chinach potwierdzono prawie 2600 przypadków nowych zarażeń koronawirusem. Prestiżowy magazyn Lancet w sobotę opublikował wyniki badań dotyczących zaraźliwości nowym typem koronawirusa. Dane zebrane do wtorku świadczą o tym, że zaraźliwość szacuje się na poziomie 2,68.

Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa:

Więcej o:
Komentarze (77)
Polacy z Wuhan wylądowali we Wrocławiu. Zostaną poddani szczegółowym badaniom
Zaloguj się
 • just4f

  Oceniono 13 razy 9

  Po co i w jakim celu piszecie pierdoły ? W Polsce zarządzanej przez kaczora i usłużnych od koryta, nie ma takiego laboratorium które może zdiagnozować czy wyodrębnić tego wirusa. Badania polegają na wykluczaniu tego co jest znane, czyli grypy itd. Brawo panie szumowski, ładnie pana kaczorek załatwił.

 • phugoid

  Oceniono 7 razy 7

  jprdle... ten kierowca w masce p-gaz skradl caly szoł!

 • jaleros

  Oceniono 11 razy 7

  Kuwa! Jakim badaniom?
  Kwarantanna.

 • homesicalien

  Oceniono 12 razy 6

  20 Francuzów, którzy z nimi lecieli, ma objawy... Także, drodzy Rodacy, w tym tygodniu będziemy mieli potwierdzenie obecności zarażonych u nas. A potem do Poznania przylecą biznesmeni z Chin na Budmę...

 • dublet

  Oceniono 6 razy 6

  To dzienki Żondu i Partji une so izolowane, najlepiej w obozach re edukacyjnych!

 • achaszwerosz

  Oceniono 6 razy 6

  Zostaną poddani... Jako że próbki wysyła się do Niemiec, bo w Polsce nie ma odpowiedniego laboratorium, zakładam że zostanie im zmierzona temperatura, po czym zostaną puszczeni do domu.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy 6

  Zostaną pokropieni przez czarownika i udzielą im ostatniego namaszczenia :-)
  I do Obozu Kontemplacyjnego :-)

 • jacek.placek.pl

  Oceniono 9 razy 5

  @Aplk

  "Polacy z Wuhan wylądowali ".
  "Polacy powracający z ogarniętego epidemią koronawirusa chińskiego Wuhan",
  "Wszyscy Polacy z Wuhan przejdą badania"...

  A Polacy z Pekin?
  A Polacy z Hongkong też?
  A z Singapur także?

  Z Wuhanu, w Wuhanie, i tak dalej.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 11 razy 5

  A teraz ankietka i do domciu, najlepiej komunikacja miejska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX