Morawiecki uspokaja w kwestii koronawirusa: Trzymamy rękę na pulsie. Szumowski: Prędzej czy później dotrze do Polski

- Trzymamy rękę na pulsie. Wszystkie ministerstwa, które są zaangażowane w tę sprawę, są w stałym kontakcie ze mną - zapewnił podczas konferencji w niedzielę premier Morawiecki. Szef rządu poinformował, że 30 Polaków ewakuowanych z chińskiego Wuhan z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wkrótce przyleci do kraju.

W niedzielę po południu ewakuowani Polacy wylądowali - wraz z ponad 200 obywatelami innych europejskich państw - na lotnisku pod francuską Marsylią. Następnie wsiedli w samoloty wojskowe przysłane przez MON, którymi wieczorem przylecą do Wrocławia. Tam zostaną przewiezieni do Wojskowego Szpitala Klinicznego w tym mieście, gdzie zostaną poddani obserwacji i badaniom pod kątem koronawirusa.

Morawiecki: w Polsce nie zanotowano żadnego przypadku koronawirusa

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dotąd w Polsce nie zanotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Zapewnił, że polskie służby medyczne są bardzo dobrze przygotowane na wypadek jego pojawienia się w naszym kraju i całkowicie panują nad sytuacją związaną z możliwością jego rozprzestrzeniania się. Zaznaczył, że wszystkie służby stale monitorują sytuację.

Mateusz Morawiecki zaapelował przy tej okazji do Polaków, aby szczepili się przeciwko grypie.

Premier powiedział, że w kraju przebywa obecnie około 500 osób, które przebywały w ostatnim czasie w Chinach, bądź mogły mieć kontakt z chorymi osobami. Dodał, że żadna z nich nie ma objawów koronawirusa i że wszyscy są pod stałą obserwacją.

>>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia: służby są postawione w stan gotowości

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że bez względu na to, czy koronawirus pojawi się w Polsce czy nie, służby są postawione w stan gotowości. Łukasz Szumowski powiedział, że "państwo ma wieloletnie doświadczenie w walce z wirusami". Podkreślił, że Polska dysponuje dwoma uruchomionymi referencyjnymi laboratoriami, mogącymi zdiagnozować obecność koronowirusa. Zaznaczył, że w gotowości są także laboratoria wojewódzkich stacji sanitarnych, oddziały i szpitale zakaźne oraz ratownictwo medyczne.

Szef resortu zdrowia zapewnił również, że Polska ściśle współpracuje z międzynarodowymi partnerami w dziedzinie przekazywania sobie informacji na temat koronawirusa i zagrożenia, które stanowi. Łukasz Szumowski powiedział, że Polska ma dostęp do wszystkich informacji, którymi dysponują kraje monitorujące zagrożenie: - Otrzymujemy informacje od wszystkich krajów członkowskich WHO. Mamy wymianę co do genotypu wirusa, dane dotyczące zakaźności, śmiertelności, chorobowości, przekroju pacjentów - powiedział.

Łukasz Szumowski wyraził przekonanie, że wirus "prędzej czy później" do Polski dotrze. Zapewnił również, że odpowiedzialne służby są postawione w stan gotowości.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że 30 ewakuowanym z Chin Polakom zapewniono odpowiednią opiekę. Poinformował, że nad rodakami lecącymi z Francji do Polski czuwają ratownicy medyczni, żołnierze i lekarz wojskowy. Minister powiedział, że ewakuowani otrzymają profesjonalną opiekę we wrocławskim szpitalu ze specjalnie przystosowanym oddziałem.

Więcej o:
Komentarze (77)
Morawiecki uspokaja w kwestii koronawirusa: Trzymamy rękę na pulsie. Szumowski: Prędzej czy później dotrze do Polski
Zaloguj się
 • kwantax

  Oceniono 26 razy 18

  no, jak Mateusz trzyma rękę na pulsie to skończy się źle. Tak jak:
  - milion e-samochodów
  - sto obwodnic
  - sto mostów
  i co tam jeszcze nałgał, a sku.rw.er.en nadal mu wierzy. W tym DURNIE hanysy, których wydymał bez mydła

 • acototak

  Oceniono 15 razy 15

  Zapewnienia premiera Morawieckiego są niepokojące, jeszcze nigdy nie powiedział prawdy.

 • C ZA

  Oceniono 25 razy 11

  W Polsce grasuje o wiele bardziej szkodliwy konusowirus żoliborski.

 • poochojek

  Oceniono 22 razy 8

  Banda trojga ... a najwiekszy bandzior posrodku co nawet wlasne miasto zasyfil

 • nutka7.17

  Oceniono 9 razy 7

  "Morawiecki uspokaja w kwestii koronawirusa: Trzymamy rękę na pulsie."
  A na czym polega to trzymanie ręki na pulsie?
  Służba zdrowia w rozsypce, procedur nikt już w tym kraju nie przestrzega, podobnie jak innych przepisów prawa, więc jak zwykle, kłamstwem czyli jedną z wielu "wizytówek" pislamskiej mafii, mydli się oczy suwerenowi, ślepo wierzącemu swoim pisim panom i władcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX