Jędraszewski mówił o "ekologizmie", teraz głos zabrał jego przełożony. Potępił "drwiny z troski o środowisko"

Abp Stanisław Gądecki homilię podczas mszy z okazji stulecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych poświęcił ochronie środowiska. Tłumaczył m.in., że biblijne "czynienie sobie ziemi poddaną" nie oznacza jej "bezlitosnej eksploatacji". To narracja zupełnie przeciwna tej, którą forsował jego zastępca w Episkopacie, abp Marek Jędraszewski.

W grudniu abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Telewizji Republika, w którym mówił o "ekologizmie". - To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: "czyńcie sobie ziemię poddaną" - powiedział hierarcha.

Gdy na duchownego spłynęła krytyka, w jego obronie stanęli liczni arcybiskupi i niższej rangi duchowni, a także Rada ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski.

"Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko"

W sposób zupełnie odmienny o ochronie środowiska wypowiedział się natomiast przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, który w sobotę wygłosił homilię w trakcie mszy z okazji stulecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Jak informuje tvn24.pl, duchowny podkreślał, że "każdy człowiek - nie tylko leśnik - ma obowiązek wystrzegać się inicjatyw i czynów, które mogłyby przynieść szkodę temu środowisku naturalnemu, jakim są lasy".

- Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego, bo bycie obrońcami dzieła Bożego stanowi istotną część uczciwego życia - apelował.

>>> Co możemy zrobić dla Ziemi? Dyrektor ONZ Global Compact: Zjeść jednego kotleta mniej. To już jest bardzo dużo

Zobacz wideo

Gądecki, powołując się na papieża Franciszka, mówił, że do walki z kryzysem konieczne jest "połączenie wszystkich sił i jedność w działaniu". - Nawrócenie ekologiczne - niezbędne do stworzenia dynamiki trwałej zmiany - winno więc być nawróceniem wspólnotowym - powiedział i dodał, że powinniśmy też dbać "o ekologię naszych serc".

"Człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury"

Hierarcha wyjaśniał, że błędne interpretowanie biblijnego nakazu o czynieniu sobie ziemi poddaną, doprowadziło do "bezlitosnej eksploatacji natury", a w rzeczywistości chodzi "kultywowanie ziemi", "chronienie jej, strzeżenie, zachowywanie, bronienie, czuwanie".

W żadnym przypadku Biblia nie daje podstaw do despotycznego antropocentryzmu, który nie interesuje się losem innych stworzeń. Człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i tę delikatną równowagę, jaka istnieje między bytami tego świata. Prawodawstwo biblijne stanowczo nakazuje człowiekowi szacunek do innych istot żywych

- tłumaczył przewodniczący Episkopatu. 

- Skoro Bóg stworzył świat, wpisując weń pewien ład i dynamizm, to człowiek nie ma prawa tego ignorować. Gdy czytamy w Ewangelii o ptakach, z których żaden nie jest zapomniany w oczach Bożych, to czy będziemy zdolni do znęcania się nad nimi i wyrządzania im zła? Czyż nie trzeba obudzenia w sobie tego cudownego braterstwa z całym stworzeniem, którym tak wspaniale promieniował święty Franciszek z Asyżu? - pytał duchowny.

Więcej o:
Komentarze (317)
Jędraszewski mówił o "ekologizmie", teraz głos zabrał jego przełożony. Potępił "drwiny z troski o środowisko"
Zaloguj się
 • iso669

  Oceniono 90 razy 78

  Zagłosuję na każdego kto odetnie finansowanie tej mafii z pieniędzy publicznych.
  Zagłosuję na każdego, kto postawi przed sądem wszystkich pedofili w czarnych sutannach

 • tomasz20

  Oceniono 57 razy 39

  Publikując wypociny tych kretynów w sukienkach tylko robicie im reklamę. Nie wolno tego publikować. To tak samo jak umieszczanie poglądów faszystowskich czy rasistowskich. Ich trzeba izolować i nie pozwalać im głosić swoich fałszywych poglądów. Państwo powinno chronić społeczeństwo przed oszustami a nie wspierać oszustów!

 • only.win7

  Oceniono 53 razy 37

  W logo episkopatu na zdjęciu litera E wygląda jak symbol waluty euro - uczciwe postawienie sprawy.

 • wenge1

  Oceniono 30 razy 28

  Jeden powiedział to, a drugi tamto,...
  To klasyka kościelnej strategii- socjotechnika.
  Wskazuje to na dyskurs w KK, a w rzeczywistości chodzi o to aby przypodobać się jak największej ilości owieczek!
  A teraz przetoczy się dyskusja o tym jak to Jędraszewski został źle zrozumiany, a on to samo miał na myśli co teraz powiedział Gądecki.

 • barbarella.net

  Oceniono 33 razy 23

  Dajcie już spokój i spuście zasłonę na tego całego Jędraszewskiego. Już wystarczająco się ośmieszył nawiązując do kronik Kpinomira o Całusławie, Biustynie czy Rechotosławie.

  "Człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury".
  Darowałby sobie osobiste wycieczki, bo jeszcze Jędraszewski się obrazi, jak zrozumie to zdanie. :D

  Plus tego wszystkiego jest taki, że może sposób myślenia katolickiego betonu się zmieni. A czas biegnie nieubłaganie. Ręka do góry, kto pamięta wysadzanie lodowych zatorów na Wiśle, Odrze czy Warcie? Chyba tylko niezbyt młode osoby.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 29 razy 21

  Podejrzewam, że zarówno Gądecki jak i Jędraszewski mają takie pojęcie o naukach przyrodniczych jak Pani pracująca w szalecie na dworcu. Więc ich głos ma takie znaczenie jak tej Pani.
  A słowa "czyńcie sobie ziemię poddaną" wymyślił niepiśmienny pasterz w epoce brązu - i znaczyło to najwyżej tyle - aby podlać z wiadra proste uprawy i przegonić szakale za wioskę ....

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 20

  jędraszewski to zwykła łajza a nie żaden duszpasterz. Szczuje na ludzi, wymyśla jakieś ideologie tam gdzie ich nie ma. Ale za to chroni klechów popełniających przestępstwa seksualne. On jest zaprzeczeniem tego co nauczał Chrystus. Nie nadaje się na kapłana.
  Bardzo dobrze że Gądecki stanął do niego w kontrze.

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 24 razy 14

  Nareszcie głos rozsądku w tym środowisku. Teraz następny krok........odebrać przywileje temu panu jędraszewskiemu, które wywołują zgrozę wśród inteligentnych ludzi. Osiem mln ograniczonych wystarczy w tym kraju.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 17 razy 13

  Na znalezioną w internecie zmyśloną historię o Kpinomirze, Rechotosławie, Całusławie i Biustynie powołał się w swojej pracy naukowej arcybiskup Jędraszewski. I byłoby to zabawne, gdyby nie było prawdziwe. I gdyby arcybiskup był trójkowym uczniem I klasy mat-fiz., a nie profesorem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
  Dziwną pracę naukową abpa Marka Jędraszewskiego odkrył dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Maziarski.
  W swoim artykule naukowym "Chrzest Polski" z kwartalnika "Łódzkie Studia Teologiczne" z 2017 roku abp Jędraszewski powołał się na historię o Kpinomirze, który miał być spowiednikiem Dobrawy, żony Mieszka I.
  Bohaterowie historii o Kpinomirze brzmią jak zmyśleni, bo ich historia też jest zmyślona. I powstała na...prima aprilis.
  Historyk Philip Earl Steele przeprowadził żartobliwy wywiad o historii Polski sam ze sobą, a 1 kwietnia 2016 roku opublikowała go "Rzeczpospolita".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX