Polacy w drodze z Wuhan. Minister zdrowia: Będą przebywać w jednym miejscu odosobnienia

Trzydzieścioro Polaków, ewakuowanych z chińskiego Wuhan w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jest w drodze do Francji. Następnie przesiądą się oni do samolotów wysłanych z Polski, które wieczorem powinny wylądować na lotnisku we Wrocławiu - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wszystkie osoby, które przylecą z Wuhan, będą przebywać w jednym miejscu odosobnienia, gdzie przejdą odpowiednie badania. Na razie, jak mówił minister, żadna z tych osób nie ma objawów zarażenia koronawirusem.

Prześlemy próbki do naszych laboratoriów, gdzie zostanie przeprowadzony test, czy [pacjenci] mają wirusa. Najprawdopodobniej nie, ale musimy to wiedzieć, bo wszyscy są w tej chwili bezobjawowi, są zdrowi, ale będziemy potwierdzali to badaniami genetycznymi - czy ten wirus gdziekolwiek jest, czy go nie ma

- mówił Szumowski.

Samoloty do Paryża wyśle Ministerstwo Obrony Narodowej. Łukasz Szumowski podziękował także służbom dyplomatycznym MSZ. Podkreślił, że uzgodnienie całej operacji powrotu z ogarniętego kwarantanną miasta i jej przeprowadzenie były bardzo skomplikowane.

>>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?

Zobacz wideo

Do 304 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach, jedna osoba zmarła też na Filipinach. Zakażonych jest już ponad 14 000 osób. Jest pierwsza ofiara śmiertelna poza granicami Chin. Do tej pory w samych Chinach odnotowano ponad 14 tysięcy przypadków zarażenia się wirusem, który wywołuje ostre, zagrażające życiu zapalenie płuc.

Więcej o: