MON odpowiada na zarzuty Onetu dot. samolotów F-16. "Fake newsy"

"Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski" - napisało w oświadczeniu MON. Resort w ten sposób odpowiedział na publikacje Onet.pl dotyczącą samolotów bojowych F-16.

Oświadczenie MON to odpowiedź na piątkowy tekst Onet.pl, w którym dziennikarze serwisu twierdzili, że dwa samoloty bojowe F-16 zostały "skasowane", a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn. "Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców. Ministerstwo Obrony Narodowej chwali się wysoką realizacją planów lotu, ale na pytania o skasowane F-16 i liczbę maszyn zdolnych do latania nie odpowiada" - pisał onet.pl.

>>> Pilot F-15 wylądował uszkodzonym samolotem. Zobacz zapis z kokpitu:

MON odpowiada na zarzuty dot. F-16

"Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16" - napisało MON w oświadczeniu.

Ministerstwo podkreśla, że "wojsko nie skasowało żadnego F-16". "Z ogólnej liczby maszyn przygotowanych do wykonywania misji bojowych wyłączone są samoloty, na których wykonywane są obligatoryjne obsługi techniczne, czynności profilaktyczne nakazane przez producenta oraz usuwane są niesprawności jakie pojawiają się danego dnia podczas realizacji szkolenia lotniczego" - pisze resort.

MON odniósł się także do zarzutów dotyczących praktyki przemontowywania części ze starszych maszyn do nowych. "Jest to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów" - pisze ministerstwo.

Onet.pl podtrzymuje swoje zarzuty

Dziennikarze Onet.pl podtrzymują swoje twierdzenia. Jak twierdzą, zadali MON pięć pytań weryfikujących informacje ich źródeł, odpowiedź otrzymali tylko na jedno z nich. "Resort nie odpowiedział natomiast na pytania o dwa skasowane samoloty, liczbę gotowych do lotów bojowych F-16, liczbę F-16 wykorzystywanych na części do innych samolotów, a także na pytanie o wysokość zarobków pilotów i techników F-16" - piszą dziennikarze Onet.pl. "Po dementi MON ponownie skontaktowaliśmy się z naszymi źródłami. Podtrzymują wszystko, co nam powiedziały" - dodają.

Więcej o:
Komentarze (215)
MON odpowiada na zarzuty Onetu dot. samolotów F-16. "Fake newsy"
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 37 razy 35

  płaszczak to jeden wielki fakenews

 • antonina_zyzlo

  Oceniono 43 razy 33

  skoro MON twierdzi to znaczy że jest jeszcze gorzej. Poska bezbronna oznacza tylko jedno: Rosja nie użyje taktycznej broni anie nie zbombarduje celów cywilnych, nie ma potrzeby zastraszania.
  Skończy się na wzięciu w jasyr harcerzyków z WOT i wywieszaniu biernej oraz czynnej agentury z ONR, PiS i czego tam jeszcze pedalsko-prawicowego

 • e50504

  Oceniono 48 razy 28

  Przecież to jest wszystko najprawdziwsza prawda, a w zeszłym roku było kilka tygodni gdy pełną sprawność bojową miały CZTERY F-16. Tak, cztery.

 • j-ugo

  Oceniono 36 razy 28

  41 miliardów złotych PiS pakuje rocznie w 500+. Tak kupuje się głosy wyborców.
  A ile PiS wydaje na wojsko?

 • czechy11

  Oceniono 31 razy 27

  Dotychczas to Onet zawsze miał racje a PiSuory darły ryja. Nie sadze aby teraz miało być inaczej ⚠⚠⚠

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 26 razy 24

  Pis ustalił inną prawdę.
  Niezgodną z prawdą.

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 23

  Cały PiS rząd to jeden wielki Fake News krzyczący o Fake Newsach

 • cmok_wawelski

  Oceniono 28 razy 22

  Czy rzad Polski rozpisal przetarg na nastepna generacje mysliwcow dla Polskiej Armii - tak jak kiedys rzad PO na helikoptery, ktore P. Macierewicz i Bereczynski UWALILI???

  Nie wiem czy to jest czy nie jest potrzebny Polsce sprzet. Nie znam sie na potrzebach obronnych Polski, ale jesli inni (np. Izrael) placa ~100 mln. USD/szt, to moze nawet dobrze, ze polski podatnik przyjmie na swoje barki te 32x 44 mln czyli prawie poltora mld USD PRZEPLACENIA za ten sprzet, ktory w/g wielu analitykow militarnych z USA jest NIEDOROBIONY (z wieloma wadami).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX