MON odpowiada na zarzuty Onetu dot. samolotów F-16. "Fake newsy"

"Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski" - napisało w oświadczeniu MON. Resort w ten sposób odpowiedział na publikacje Onet.pl dotyczącą samolotów bojowych F-16.

Oświadczenie MON to odpowiedź na piątkowy tekst Onet.pl, w którym dziennikarze serwisu twierdzili, że dwa samoloty bojowe F-16 zostały "skasowane", a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn. "Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców. Ministerstwo Obrony Narodowej chwali się wysoką realizacją planów lotu, ale na pytania o skasowane F-16 i liczbę maszyn zdolnych do latania nie odpowiada" - pisał onet.pl.

>>> Pilot F-15 wylądował uszkodzonym samolotem. Zobacz zapis z kokpitu:

Zobacz wideo

MON odpowiada na zarzuty dot. F-16

"Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16" - napisało MON w oświadczeniu.

Ministerstwo podkreśla, że "wojsko nie skasowało żadnego F-16". "Z ogólnej liczby maszyn przygotowanych do wykonywania misji bojowych wyłączone są samoloty, na których wykonywane są obligatoryjne obsługi techniczne, czynności profilaktyczne nakazane przez producenta oraz usuwane są niesprawności jakie pojawiają się danego dnia podczas realizacji szkolenia lotniczego" - pisze resort.

MON odniósł się także do zarzutów dotyczących praktyki przemontowywania części ze starszych maszyn do nowych. "Jest to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów" - pisze ministerstwo.

Onet.pl podtrzymuje swoje zarzuty

Dziennikarze Onet.pl podtrzymują swoje twierdzenia. Jak twierdzą, zadali MON pięć pytań weryfikujących informacje ich źródeł, odpowiedź otrzymali tylko na jedno z nich. "Resort nie odpowiedział natomiast na pytania o dwa skasowane samoloty, liczbę gotowych do lotów bojowych F-16, liczbę F-16 wykorzystywanych na części do innych samolotów, a także na pytanie o wysokość zarobków pilotów i techników F-16" - piszą dziennikarze Onet.pl. "Po dementi MON ponownie skontaktowaliśmy się z naszymi źródłami. Podtrzymują wszystko, co nam powiedziały" - dodają.

Więcej o: