Kościół zabiera głos w sprawie sądów. Arcybiskup Gądecki: Przedłużanie sporu szkodzi ojczyźnie

Kościół zabiera głos w sprawie sporu wokół reformy sądownictwa. "Dzisiejszy kryzys wokół wymiaru sprawiedliwości możemy potraktować jako szansę, aby po 30 latach od odzyskania niepodległości właściwe opisać ten ważny sektor działania państwa polskiego" - pisze w liście przedowniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak dodaje, przedłużanie sporu ws. sądów "szkodzi ojczyźnie i obywatelom".

Arcybiskup Stanisław Gądecki przedstawił stanowisko Kościoła w sprawie reformy sądownictwa w liście adresowanym do prezesa Polskiej Akademii Nauk w związku z organizowanym przez uczelnię "Forum dla praworządności". Podkreśla, że jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraża swoje poparcie dla dialogu w obliczu "narastającego konfliktu" związanego z reformą sądownictwa przeprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

>>> Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą:

Zobacz wideo

Abp Gądecki o sporze ws. sądów: Instytucje można, a niekiedy należy reformować

Abp Gądecki pisze, że "kryzys wokół wymiaru sprawiedliwości możemy potraktować jako szansę, aby po 30 latach od odzyskania niepodległości właściwe opisać ten ważny sektor działania państwa polskiego". Przedstawia w swoim liście kilka reguł, które w jego opinii powinny zostać zachowane.

Po pierwsze, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby polskie sprawy były załatwiane w Polsce. Jako Polacy powinniśmy znaleźć taki sposób rozmowy, który ostatecznie prowadzi do dobrego kompromisu i uczyni bezprzedmiotową zewnętrzną ingerencję

- podkreśla przewodniczący Episkopatu.

Abp Gądecki podkreśla, że "powinniśmy pamiętać, iż istnieje odpowiedzialność za instytucjonalny wymiar dobra wspólnego", a "instytucje można, a niekiedy należy reformować"

Trzeba jednak unikać tego, co mogłoby prowadzić do instytucjonalnego chaosu, a tym bardziej działań mających za cel doprowadzenie do zamętu

- wskazuje.

Powinniśmy starać się o autentyczne rozwiązanie spornych spraw. Kompromis jest możliwy, ponieważ pewne sprawy są podzielne. Nie musi być zwycięzców i pokonanych, tych, którzy mogą odejść z podniesioną głową, i tych, którzy wracają na tarczy

- podkreśla abp Gądecki. Na koniec swojego listu podkreśla: "Nie brakuje w Polsce ludzi światłych i szlachetnych, którzy - jak wierzę - znajdą drogę do rozwiązania polskich spraw, mając świadomość, że przedłużanie sporu szkodzi naszej ojczyźnie, jak również wszystkim obywatelom".

Więcej o:
Komentarze (380)
Kościół zabiera głos w sprawie sądów. Arcybiskup Gądecki: Przedłużanie sporu szkodzi ojczyźnie
Zaloguj się
 • kasle

  Oceniono 107 razy 103

  Nie brakuje w Polsce ludzi światłych i szlachetnych, mowi ksiadz, tylko niestety nie ma ich u wladzy. Stwierdzenie faktu sporu to zdecydowanie za malo.
  Pelznacy od 5 lat zamach na konstytucje to nie spor do zalatwienia latwym kompromisem.

 • Kto Tam

  Oceniono 94 razy 88

  Sprawy polskie powinniśmy załatwiać w Polsce. I to ma czelność mówić człowiek, którego szefem jest głowa państwa watykańskiego!

 • macwies

  Oceniono 89 razy 77

  Gądecki zatrudnił pedofila (byłego księdza) w kurii. Tyle warte sa jego słowa.

 • jackanapes

  Oceniono 64 razy 64

  No to rusz przewielebną pupę i wstrząśnij oszołomami, którzy chcą nas ustawić na równi z marionetkową republiką bananową. Do dzieła arcy...

 • stachkaz1947

  Oceniono 60 razy 58

  "Po pierwsze, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby polskie sprawy były załatwiane w Polsce. Jako Polacy powinniśmy znaleźć taki sposób rozmowy, który ostatecznie prowadzi do dobrego kompromisu i uczyni bezprzedmiotową zewnętrzną ingerencję"
  - podkreśla przewodniczący Episkopatu.-WATYKAŃSKI SŁUGUS.
  JUŻ połowa Polski jest w posiadaniu WATYKANU.
  Każdy HEKTAR ziemi przekazany na cele kultu to ZDRADA OJCZYZNY!!

 • kris0104

  Oceniono 51 razy 51

  Pomylil adresata, jest taka willa na Zolibozu..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX