Umowa na zakup 32 myśliwców F-35 podpisana. Morawiecki mówił o "rosyjskim cieniu" i "podwójnej tęczy"

W Dęblinie oficjalnie podpisano umowę na zakup myśliwców F-35. Maszyny trafią do Polski w 2024 roku. 32 samoloty będą kosztować 4,6 miliarda dolarów.

W Dęblinie podpisano umowę na zakup przez Polskę 32 samolotów bojowych piątek generacji F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym, bez offsetu. Umowa warta jest 4,6 miliarda dolarów, a myśliwce trafią do Polski w 2026 roku.

Przed oficjalnym złożeniem podpisów przemawiał prezydent Andrzej Duda, który podkreślał dobre relacje polsko-amerykańskie. Jak zaznaczał, właśnie ta umowa jest kolejnym przykładem bliskiej współpracy Waszyngtonu z Warszawą.

Cieszę się, bo to ogromnie wzmacnia naszą pozycję na arenie międzynarodowej, pokazuje, że Polska jest liczącym się partnerem. (...) Dzień, w którym F-35 zaczną królować na polskim niebie, będzie dniem bardzo istotnego wzmocnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i naszej części Europy

- mówił prezydent.

>>> Tak prezentuje się F-35 - amerykański myśliwiec 5. generacji

Zobacz wideo

Umowa na zakup F-35 podpisana

Po wystąpieniu prezydenta minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście podpisał umowę zakupu F-35 od USA. Później kontrakt odebrała od niego Georgette Mosbacher, ambasadorka USA w Polsce. Później głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił o tym, że Polska od lat stara się "pozbyć długiego, rosyjskiego cienia", dlatego też wymienia maszyny rosyjskiej produkcji na amerykańskie. - Do dzisiaj jesteśmy cały czas w jakimś stopniu zależni od rosyjskiego sprzętu (...). Oprócz F-16 na naszym wyposażeniu pojawią się już wkrótce znakomite myśliwce F-35, to oznacza, że ten rosyjski cień nad tą częścią Europy, będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że ten sposób Polska dołącza do "elitarnego grona państw", które będą korzystały z najnowocześniejszego sprzętu. - Dzisiaj w Dęblinie zajaśniała tęcza, podwójna tęcza. To dobry znak, wchodzimy w nową epokę - stwierdził.

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że sprowadzenie F-35 wpisuje w program Harpia, realizowany w resorcie obrony. Zaznaczał, że to z myślą o "polskich, fantastycznych pilotach" podpisano umowę na myśliwce. - Zasługują na to, by dysponowali najlepszym sprzętem - mówił.

Zakup F-35 budzi kontrowersje, ponieważ Polska zapłaci więcej od innych państw, które decydowały się na te myśliwce. Część z nich uczestniczyła w programie rozwoju F-35, dzięki czemu zyskali dodatkowe przywileje, nie zawsze w formie bezpośrednich zniżek.

Więcej o:
Komentarze (283)
Zakup F-35 dla polskiego wojska. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 59 razy 41

  W historii Polski po 1989 roku, nie było drugiego tak pro ruskiego rządu, jak Pis.

  a Morawiecki - wiadomo, kłamie zawsze jak gębę otworzy :)

 • bardzozimnylk

  Oceniono 40 razy 34

  No to fajnie, że polskim pilotom kupiono za miliard dolarów kilka samolotów. Cieszymy się wszyscy :))) Jest pińcset plus, samoloty f35 , kiełbasa na grila no i jest Zenek Martyniuk . Jaki świat jest piękny !

 • abnu

  Oceniono 44 razy 32

  A co z ofsetem, tak krytykowanym przy Caracalach?
  a nie - my żadnej łaski od amerykanów nie potrzebujemy. Wstaliśmy z kolan więc kasy jak lodu, lud szczęśliwy, świat zazdrosny.

 • bogucjusz

  Oceniono 38 razy 30

  Jak to w republice bananowej - armia leży i kwiczy, ale kacyk kupuje drogie zabawki za granicą.

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 30

  Błaszczak, do jasnej cholery co wy tam kombinujecie z tą tęczą?! Jędraszewskiego krew zaleje. Tęczy nie ma, nie było i nie będzie! To jest rozkaz!

 • czarnyminio

  Oceniono 33 razy 27

  Olbrzymie koszty przy wielkich potrzebach wojska , brak obrony przeciwlotniczej, na 6 dywizjonów z archaicznymi rakietami planuje się modernizacje jednego , fachowcy alarmują że do 1 lipca 2020 r. stracimy swój system " swój-obcy". Samoloty natowskie nas nie rozpoznają a my ich. Kilkunastoletnie zaniedbania, potrzeby olbrzymie. Czy F-35 nie wydrenuje środków z budżetu? Pudrowanie gówna? Z jaką armią te super samoloty będą współpracować? To tylko parę pytań a wojska pancerne nie modernizowane ,marynarki nie ma ...

 • kocurxtr

  Oceniono 26 razy 22

  "bez offsetu"

  ładną kasę PiSowcy przytulili za to pod stołem...
  PiS po raz kolejny wyruchał polski budżet szastając pieniędzmi Polaków...

  coście sqrwysyny uczynili z tą krainą ?!

 • malarysa

  Oceniono 29 razy 21

  Cytat za Panem Profesorem Markiem Migalskim
  "Wiecie, że za pieniądze wydane przez nas na zakup 32 samolotów, które znajdą się w Polsce za 6 lat, moglibyśmy CAŁKOWICIE zlikwidować zadłużenie wszystkich szpitali? Wystarczyłoby jeszcze na budowę kilkudziesięciu nowych szpitali. Uratowalibyśmy życie tysięcy ludzi. Warto?"
  Po stokroć, ma rację !!!

 • plastikpiokio

  Oceniono 22 razy 18

  ci nasi notable to zwyczajne durnie a te samoloty to nam są potrzebne jak rybie rower.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX