Do państwowej komisji ds. pedofilii zgłoszono tylko jednego kandydata. Sejm, Senat i rząd ją ignorują

Do państwowej komisji ds. pedofilii zgłoszono tylko jedną osobę. Nadal nie ma kandydatów rządu, Sejmu, Senatu i Rzecznika Praw Dziecka - poinformowało Radio Zet. Jedynego dotychczasowego kandydata zgłosiła Naczelna Rada Adwokacka.

- Obudzimy się przy następnej aferze pedofilskiej i wtedy się okaże, że trzeba coś zrobić, żeby tę komisję formalnie powołać. Na razie ma ona charakter czysto teoretyczny - mówi Radiu Zet Marian Jagielski, jedyny zarekomendowany do pracy kandydat.

Tylko jeden kandydat do komisji ds. pedofilii

Prawnik został zgłoszony do państwowej komisji ds. pedofilii przez Naczelną Radę Adwokacką. Jagielski jest obecnie jedynym kandydatem do komisji. Zasiadać ma w niej siedem osób, nie mogą być to politycy, tylko eksperci, na przykład prawnicy i psycholodzy. Zgłosić ich powinni prezydent, rząd, Sejm, Senat i Rzecznik Praw Dziecka. Ani izby parlamentu, ani RPD i rząd tego nie zrobiły. Kancelaria Prezydenta nie odpowiedziała na pytanie Radia Zet w tej sprawie.

Państwowa Komisja ds. pedofilii ma zajmować się badaniem przypadków pedofilii, wydawać postanowienia o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także kierować zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

>>> Uwaga! TVN: Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci. Parafianie: Mówił, że dzieci do niego lgną

Zobacz wideo

Powołanie jej było odpowiedzią rządu na dyskusję, która toczyła się po filmie "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. W grudniu informowaliśmy, że do komisji nie zgłoszona została ani jedna osoba. Do końca września komisja ma przedstawić raport ze swoich prac.

Więcej o: