Warszawa: Polak przywiózł z Egiptu 2,5-kilogramowy fragment rafy koralowej. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w bagażu jednego z podróżujących wykryli duże fragmenty rafy koralowej. Właścicielem kontrolowanej walizki był wracający z wakacji obywatel Polski.
Zobacz wideo

Jak czytamy w komunikacie MUCS fragment rafy koralowej o wadze prawie 2,5 kg został znaleziony w bagażu jednego z podróżujących na lotnisku w Warszawie. Zatrzymanemu przez funkcjonariuszy mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego grozi kara do nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

Na warszawskim lotnisku zatrzymano pasażera, który przewoził w bagażu 2,5 kg rafę koralową

Rafę koralową przewoził Polak, który był na wakacjach w Egipcie. Mężczyzna złożył wyjaśnienia, z których wynika, że nie miał wiedzy o tym, że zakupiona przez niego pamiątka jest pod ścisłą ochroną.

MUCS przypomina, że egzotyczne pamiątki z podróży, w tym szkielety organizmów rafotwórczych, mogą być powodem nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotniskach. Urzędnicy przypominają, że nieznajomość przepisów nie chroni przed odpowiedzialnością karną, za ich naruszenie.

Za przewóz koralowca mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Jeśli sąd uzna to działanie za nieumyślne, to może wymierzyć podróżującemu karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Okazy znalezione przez funkcjonariuszy ulegają przepadkowi.

Przewożenie pamiątek, zwłaszcza z państw spoza Unii Europejskiej, bywa ryzykowne. Od 1973 roku obowiązuje tzw. konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (konwencja waszyngtońska, CITES). Konwencja zawiera listę 34 tysięcy gatunków roślin i zwierząt, które podlegają ścisłej ochronie a ich przewiezienie jest nielegalne. Na jej podstawie nie można przewozić przedmiotów wykonanych m.in. ze skóry dzikich zwierząt (wilków, krokodyli itp.), muszli, koralowców, kości zwierząt (np. kości słoniowej) czy produktów leczniczych zawierających pochodne zwierzęce. 

Więcej o:
Komentarze (74)
Warszawa: Polak przywiózł z Egiptu 2,5-kilogramowy fragment rafy koralowej
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 25

  To teraz zależy czyim bratem jest pan turysta. Wczoraj przez prorządowy net się przetoczyła dyskusja, że karać więzieniem za posiadanie paru gramów narkotyków to gruba przesada.. Dzisiaj może się okazać, że karać więzieniem za posiadanie paru kilogramów rafy to skandal!!

 • arreis65

  Oceniono 26 razy 22

  prawdziwego polaka obowiązuje tylko pissofskie prawo czyli bezprawie !!!!

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 22 razy 20

  "Nieznajomość przepisów prawa nie chroni przed odpowiedzialnością" - wersja dla Kowalskiego. "Wyrok sądu nie ma żadnej mocy prawnej" - wersja dla "nadzwyczajnej kasty" PiS. Jak to pogodzić? Już chyba lepiej zamiast się tłumaczyć niewiedzą było powiedzieć że ta rafa "mu się po prostu należała"...

 • mer-llink

  Oceniono 25 razy 19

  Jamnusz se kupił pamiątkę? Przypadkiem? Tak przechodził z tragarzami i bęc, kawał rafy zobaczył na stoisku?
  A figę! Taki Arab, który na bazarku sprzedawał 2,5 kg rafę, już dawno albo siedziałby w egipskim więzieniu (agentów jest tam zatrzęsienie, i nawet przy bakszyszu takich kawałów rafy nie przeoczą, bo się sami boja kary...), albo byłby to brat prokuratora generalnego. Ale brat akurat nie stałby na bazarku.
  No więc ten Jamnusz mniał w ofercie alinkuziw łódeczkę na rafę (standard). I jak popłynął na nurkowanie, to przypadkiem odrąbał sobie kawał rafy, bo mniał przy sobie nóż nurkowy. Pardon: on mniał nuż nórkowy.
  A teraz jaki niewinny: nie wiedział, nie czytał, nie rozumiał - zarobiony był....

 • kapitan_kloss

  Oceniono 18 razy 16

  Przed każdą odprawą na lotniskach egipscy przewodnicy ostrzegają przed próbami przemytu i grożącymi karami.

 • marikfox

  Oceniono 16 razy 16

  Idiota.

 • logikairozum

  Oceniono 10 razy 10

  oczywiście, że wiedział - informacje są wszędzie na lotniskach, w broszurach, plakatach

 • Lola Dąb

  Oceniono 10 razy 10

  Nie wiedział...każdy rezydent informuje, wszędzie są komunikaty,o zakazie wywożenia,wycieczka będzie słono kosztowała

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX