Śmierć w tłumie przechodniów. 84-latek umarł na ulicy, bo nikt mu nie pomógł

Starszy mężczyzna w tłumie przechodniów łapie się za serce, a następnie upada na chodnik. Obok nieprzytomnego przechodzą piesi, przejeżdżają też samochody. Kiedy na miejscu pojawiają sie służby, jest już za późno. 84-latek zmarł, bo nikt nie udzielił mu pomocy.

Do tragedii doszło we wtorek 28 stycznia około godziny 11. 84-letni mężczyzna upadł podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych na placu Piastów w Gliwicach. Wokół było wielu ludzi, zarówno pieszych, jak i kierowców, ale nikt mu nie pomógł.

Nieprzytomnym mężczyzną zainteresowały się osoby starsze, ale nie wiedziały, jak sobie poradzić. W końcu zadzwoniły na numer alarmowy 112. Na miejscu zjawił się patrol straży miejskiej. Funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji i prowadzili ją do momentu, gdy przyjechała karetka. Niestety, dla 84-latka było już za późno. Mężczyzny nie udało się uratować.

>>> Jak pomóc osobie, która się dławi?

Zobacz wideo

Śmierć w centrum Gliwic. Policja apeluje, abyśmy nie byli obojętni

Komenda Miejska Policji w Gliwicach postanowiła nagłośnić tę sytuację, zwracając uwagę, że coś podobnego może zdarzyć się bliskiej nam osobie - rodzicom, rodzeństwu lub przyjaciołom.

"Wczorajszy przypadek pokazuje, jak reaguje tłum. Każdy oczekuje, że to ktoś inny przystąpi do udzielania pomocy, że przyjadą odpowiednie służby... Nie ma możliwości, aby ratownicy czy funkcjonariusze byli na miejscu natychmiast, a szansa uratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia z każdą upływającą sekundą maleje. Od momentu zatrzymania krążenia oraz oddychania w ciągu czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w wyniku niedotlenienia mózgu" - piszą policjanci.

Funkcjonariusze podkreślają, że każdy z nas powinien wiedzieć, jak zachować się w podobnej sytuacji i bez wahania udzielić pomocy potrzebującej tego osobie. "Wiedzę, jak pomóc, uzyskać można na odpowiednich kursach, ale i samodzielnie, przeglądając chociażby filmy instruktażowe w internecie" - przypomina policja.

Więcej o: