Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 2 lutego wypada niedziela handlowa?

Zgodnie z ustawą w 2020 roku niedziele handlowe wypadają tylko siedem razy. Czy 2 lutego sklepy i centra handlowe będą otwarte? Kiedy wyznaczone zostały niedziele handlowe w tym roku?
Zobacz wideo

Ustawa, która obowiązuje od marca 2018 roku przewidywała stopniowe ograniczenie liczby niedziel handlowych, najpierw do wypadających dwa razy, a później też raz w miesiącu. Od stycznia jednak zakaz nie obejmuje tylko siedem niedziel w roku. 

Niedziele handlowe. Czy 2 lutego zrobimy zakupy?

2 lutego duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka czy Carrefour oraz centra handlowe będą zamknięte. Następna niedziela handlowa wypada 5 kwietnia. Zgodnie z ustawą w każdą niedzielę otwarte mogą być niektóre placówki takie jak: apteki, kawiarnie, stacje benzynowe czy sklepy prowadzone przez właścicieli lub pełniące funkcje placówki pocztowej. 

Niedziele handlowe w 2020 roku

Zakaz handlu w 2020 roku nie obowiązuje jedynie w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Najbliższe terminy niedziel handlowych wypadają kolejno: 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia.

Zgodnie z sondażem Instytutu Pollster dla "SE" wynika, że 33 procent badanych uważa, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu. Z kolei dla 25 procent ankietowanych w każdą niedzielę sklepy powinny być zamknięte. 24 procent badanych opowiadało się za ograniczeniem handlu jak w 2018 roku (dwie niedziele handlowe w miesiącu), a 13 procent zakłada, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 2 lutego wypada niedziela handlowa?
Zaloguj się
 • Oceniono 5 razy 3

  Naprawdę nie wiem co to będzie do piątego kwietnia( chodzi o kontrawirus), lecz stanowczo i jednoznacznie ustaliliśmy z Jurkiem, że w przypadku gdy kasjerka Cecylia B. w Biedronce naprzeciwko będzie pracowała w masce to zakupu niedokonamy, rozważamy też nasz nasz udział codzienny na ławce tuż obok krzakach pod Biedronką gdy towarzystwo będzie miał maski.

 • introwerty.k

  Oceniono 2 razy 2

  czy przez cały rok co tydzień będziecie o tym pisać podczas gdy handlowych będzie tylko siedem niedziel ?

 • Gambit szachowy

  Oceniono 4 razy 2

  Oby tylko ktoś z aktualnych władz nie wpadł na pomysł aby zlikwidować handlowe niedziele ze względu na zagrożenie w kontekście dużych skupisk ludzkich tłumacząc to ewentualną możliwością zakażenia wirusem

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 1 raz 1

  Z dobrze poinformowanych źródeł wyciekła informacja, że arb. Mordowicz aktualnie nie będzie wspomagał państwa ponieważ dostał pilnie do opracowania plan określenia ewentualnych zarażenien kontrawirusem w trakcie pielgrzymki na Jasną Górę.

 • nowyemeryt

  Oceniono 3 razy 1

  Za kilka lat wszystkie niedziele będą handlowe,po co tworzyć
  większe kolejki w dni powszednie?

 • jezierskiadam

  Oceniono 5 razy 1

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.

  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.

  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana.Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • gienia2

  Oceniono 1 raz 1

  "NOWE" - żartownisie, co Stasiek ?

 • rave8

  Oceniono 3 razy -1

  . . . . . . . . . . .,'´`. ,'``;
  . . . . . . . . . .,`. . .`—–'..
  . . . . . . . . . .,. . . . . .~ .`- .
  . . . . . . . . . ,'. . . . . . . .o. .o__
  . . . . . . . . _l. . . . . . . . . . . .
  . . . . . . . _. '`~-.. . . . . . . . . .,'
  . . . . . . .,. .,.-~-.' -.,. . . ..'–~`
  . . . . . . /. ./. . . . .}. .` -..,/
  . . . . . /. ,'___. . :/. . . . . .
  . . . . /'`-.l. . . `'-..'... . .
  . . . ;. . . . . . . . . . . . .)-...l
  . . .l. . . . .' —...-'. . . ,'
  . . .',. . ,... . . . . . . . . .,'
  . . . .' ,/. . . . `,. . . . . . . ,'____________
  . . . . .. . . . . .. . . .,.- '______________| ')
  . . . . . ',. . . . . ',-~'`. (.))
  . . . . . .l. . . . . ;. . . /__
  . . . . . /. . . . . /__. . . . .)
  . . . . . '-.. . . . . . .)
  . . . . . . .' - ...-`

 • hermann.kirsch

  Oceniono 1 raz -1

  No i mendy npk nie przejechał żaden tramwaj, szkoda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX