Niedziele handlowe. Czy 2 lutego sklepy będą otwarte?

W 2020 roku wypada o wiele mniej niedziel handlowych, niż w poprzednich latach. Zgodnie z ustawą w tym roku niedzielne zakupy będzie można zrobić tylko w siedmiu terminach.
Zobacz wideo

Ustawa, która weszła w życie w marcu 2018 roku przewidywała najpierw dwie niedziele handlowe w miesiącu. W 2019 roku liczba ta została zmniejszona do jednego terminu w miesiącu. Od 2020 roku zakaz obowiązuje niemal całkowicie, z wyłączeniem kilku wskazanych w ustawie niedziel. 

Niedziele handlowe. Czy 2 lutego wypada niedziela handlowa?

Zgodnie z harmonogramem 2 lutego duże sklepy oraz centra handlowe, zatrudniające największą liczbę pracowników, będą zamknięte. Następna niedziela handlowa wypada dopiero w kwietniu. Przez ten czas w niedzielę otwarte mogą być tylko te placówki, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to apteki, kawiarnie, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, stacje benzynowe oraz sklepy prowadzone przez właścicieli lub pełniące funkcje placówki pocztowej. 

Niedziele handlowe w 2020 roku

Zakaz handlu od tego roku nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę przed Wielkanocą. Są to następujące terminy: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

Dodatkowo w 2020 roku zakupów nie zrobimy w dni świąteczne, które w nadchodzących miesiącach wypadają kolejno: 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 1 listopada, 11 listopada (Święto Niepodległości), a także 25 i 26 grudnia.  

Więcej o: