Niedziele handlowe. Czy 2 lutego sklepy będą otwarte?

W 2020 roku wypada o wiele mniej niedziel handlowych, niż w poprzednich latach. Zgodnie z ustawą w tym roku niedzielne zakupy będzie można zrobić tylko w siedmiu terminach.
Zobacz wideo

Ustawa, która weszła w życie w marcu 2018 roku przewidywała najpierw dwie niedziele handlowe w miesiącu. W 2019 roku liczba ta została zmniejszona do jednego terminu w miesiącu. Od 2020 roku zakaz obowiązuje niemal całkowicie, z wyłączeniem kilku wskazanych w ustawie niedziel. 

Niedziele handlowe. Czy 2 lutego wypada niedziela handlowa?

Zgodnie z harmonogramem 2 lutego duże sklepy oraz centra handlowe, zatrudniające największą liczbę pracowników, będą zamknięte. Następna niedziela handlowa wypada dopiero w kwietniu. Przez ten czas w niedzielę otwarte mogą być tylko te placówki, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to apteki, kawiarnie, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, stacje benzynowe oraz sklepy prowadzone przez właścicieli lub pełniące funkcje placówki pocztowej. 

Niedziele handlowe w 2020 roku

Zakaz handlu od tego roku nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę przed Wielkanocą. Są to następujące terminy: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

Dodatkowo w 2020 roku zakupów nie zrobimy w dni świąteczne, które w nadchodzących miesiącach wypadają kolejno: 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 1 listopada, 11 listopada (Święto Niepodległości), a także 25 i 26 grudnia.  

Więcej o:
Komentarze (11)
Niedziele handlowe. Czy 2 lutego sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • kapitan_rzbik

  Oceniono 2 razy 2

  uwaga spojler... zamknięte bedzie

 • zawszedak111

  Oceniono 1 raz 1

  "Następna niedziela handlowa wypada dopiero w kwietniu." - każdy to wie!!!
  Ale nikt nie wie, dlaczego NPK z UZ nękają czytelników przez 5 dni każdego tygodnia!?

 • food

  Oceniono 1 raz 1

  "Następna niedziela handlowa wypada dopiero w kwietniu. "
  Ale co tydzień przypomnienie...
  To wygląda już jak desperackie żebranie o klikalność... aż się zlitowałem...

 • hunkyyankee

  Oceniono 3 razy 1

  Za pierwszej komuny sklepy też były zamknięte w niedzielę. Za drugiej komuny PiS - tak samo.

 • aga20088

  0

  15 sierpnia to zawsze było Najświętszej Maryi Panny i z tej okazji było święto prawie w całej europie a z tym dniem wojska to było różnie i to wypadałoby wiedzieć jak się podejmuje taki temat i ma aspiracje edukowania Polaków.

 • jezierskiadam

  Oceniono 4 razy -2

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.

  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.

  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana.Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy -3

  BLU
  ZECZ
  KI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX