Koronawirus w Europie. Minister zdrowia: "Nie zalewajmy oddziałów zakaźnych zwykłymi infekcjami"

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej, że na chwilę obecną nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku zakażenia koronowirusem 2019-nCoV. Zaapelował także, aby pacjenci nie szturmowali szpitali bez powodu.

Minister zdrowia przekazał, że w Polsce jest kilkanaście osób z podejrzeniem zakażenia koronowirusem 2019-nCoV, ale do tej pory nie potwierdzono, aby któraś z nich rzeczywiście się zakaziła. Łukasz Szumowski powiedział, że pokazuje to skalę problemu, która w chwili obecnej nie jest duża, ale z całą pewnością będzie rosnąć. Nie powinno to być jednak powodem do paniki.

- Scenariusz hipotetyczny na pewno będzie wyglądał tak, że w pewnym momencie któryś z tych pacjentów, który ma podejrzenia, się potwierdzi. Wtedy wyjdziemy do państwa i powiemy: "Mamy pierwszy przypadek wirusa", co niewiele zmieni w naszym postępowaniu. Bo nadal będziemy te procedury mieli wdrożone, nadal będziemy tych pacjentów z podejrzeniem hospitalizowali i badali, tyle że będziemy wiedzieli, że jeden z nich jest faktycznie zakażony tym wirusem - powiedział Minister zdrowia. 

>>> MSZ o koronawirusie: Wszystkie granice, wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski są monitorowane 

Zobacz wideo

Łukasz Szumowski poinformował, że w ciągu najbliższego dnia lub dwóch do Polski zostaną dostarczone testy, które umożliwią lekarzom rozpoznanie wirusa u osób z podejrzeniem zakażenia. W chwili obecnej pobierane od pacjentów próbki przekazywane są do laboratoriów za granicą.

Łukasz Szumowski apeluje o rozsądek. "Jesteśmy w pełnej gotowości"

Minister zdrowia zaapelował, aby pacjenci nie szturmowali oddziałów zakaźnych bez potrzeby. 

- Bądźmy rozsądni, bo jeżeli zalejemy zwykłymi infekcjami oddziały zakaźne, wtedy ci pacjenci, którzy naprawdę tych oddziałów potrzebują, mogą mieć poważne problemy - mówił Szumowski.

Podkreślił, że na oddział zakaźny powinny zgłosić się te osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z Chinami lub z kimś, kto przebywał w Chinach i jednocześnie mają takie objawy jak 38 stopni gorączki, kaszel i duszności.

Łukasz Szumowski powiedział również, że grypa co roku zbiera większe śmiertelne żniwo niż koronawirus 2019-nCoV. Uspokajał, twierdząc, że polska służba zdrowia wie, co ma robić.

- Mamy wszystkie służby poinformowane, jaka jest procedura. Mamy zinwentaryzowane wszystkie możliwe łóżka w oddziałach zakaźnych. Mamy wdrożone procedury z sanepidem, co zresztą ostatnie przypadki podejrzeń pokazują - powiedział minister zdrowia.

Czytaj także: 

Więcej o:
Komentarze (89)
Koronawirus w Europie. Minister zdrowia: "Nie zalewajmy oddziałów zakaźnych zwykłymi infekcjami"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 17

  Te, minister....
  Żyję blisko 70 lat i jeszcze nie widziałem, żeby ktoś pchał się do szpitala zakaźnego BEZ potrzeby.

  I dodam, ze jak u mojej córki 45 lat temu zauwazyłem coś, co MOGŁO sygnalizować zapalenie opon mózgowych, to NIE TRACIŁEM czasu na wizytę w przychodni rejonowej, tylko zawiozłem dziecko wprost do szpitala zakaźnego. Alarm na szczęście okazał się fałszywym, ale w szpitalu NIKT z lekarzy nie robił mi wymówek czy połajanek.

 • ziggybam

  Oceniono 13 razy 13

  Allpeluje o rozsądek w kraju ciemniaków, ktorzy uwierzyli że UE i służba zdrowua jest ich wrogiem, a zajadły dziad przyjacielem. Apeluj dalej, to wy, PiSowcy
  pogłebiacie epidemię. Epidemie głupoty w Polsce.

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 17 razy 13

  Ten nasz minister zdrowia taki mądry jest jak ta pani z odkrycia towarzyskiego!!!
  Pewnie też magister.

 • yeah_bunny

  Oceniono 21 razy 11

  sytuacja kryzysowa nie wywołuje paniki kiedy naród ma chocby umiarkowane zaufanie do władzy. Tuskowi udało sie przeprowadzić Polske przez swiatowy kryzys gospodarczy, nikt nie rzucil sie do bankow wyciagac kase. Zobaczymy jak pojdzie pisiorkom z epidemią i nadchodzącym tąpnieciem w swiatowej mamonie

 • czarnyminio

  Oceniono 14 razy 10

  Taki apel w przypadku tych patologicznych kłamców to jak okrzyk , ratuj się kto może. Lepiej niech siedzi cicho jak nie ma nic mądrego do przekazania Polakom,

 • hipo krater

  Oceniono 9 razy 9

  Człowieku. Nie jestes wiarygodny. Dwa lata temu dziennikarze rozpisywał się , ministerstwo nie reaguje na prośby epidemoologów, by opracować standardy i procedury postępowania w przypadku epidemii. Wtedy chodziło o namnazającą się oporną superbakterie New Delhi. Nie było żadnego odzewu z Pana strony. Nie było wyznaczonych w szpitach izolatek. Społeczeństwo nie ma do Pana i rzadzacych zaufania , bo jest nieustannie zalewane kłamstwami.

 • kuncia7

  Oceniono 11 razy 9

  Panie Szumowski .
  Amerykanie swoich po ewakuacji izolują na Alasce .
  Australia na wyspie urządziła kwarantannę dla swoich obywateli.
  A wy macie procedurę z sanepidem i kilka łóżek w szpitalu zakaźnym .
  Nawet testów na wirusa nie macie , więc jak go potwierdzicie?
  Kupa luda może umrzeć zanim coś zrobicie , na konto powikłań zwykłej grypy .

 • nador

  Oceniono 9 razy 9

  Ja przekazałem wszystkie swoje oszczędności wielebnemu Rydzykowi. On się bedzie za mnie teraz modlił a ja jestem bezpieczny, otoczony płaszczem miłosierdzia Maryjki. Proste ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX