Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Koronawirus na pewno dotrze do Polski

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że nie ma sensu zastanawiać się, czy koronawirus 2019-nCoV dotrze do Polski, bo na pewno tak się stanie. Szef resortu zdrowia powiedział, że istotniejsze jest to, czy służby są gotowe na to, aby poradzić sobie w takiej sytuacji.

Na chwilę obecną nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem 2019-nCoV w Polsce. Minister zdrowia uważa jednak, że prędzej czy później na pewno to się wydarzy. 

- Pytanie, czy my mamy opanowane procedury, czy wszyscy wiedzą, czy są w gotowości, czy oddziały zakaźne są gotowe - powiedział Łukasz Szumowski na antenie telewizji Polsat News, podkreślając, że polska służba zdrowia wie, co robić.

>>> MSZ o koronawirusie: Wszystkie granice, wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski są monitorowane 

Zobacz wideo

Łukasz Szumowski: Nie możemy zamknąć w szpitalu wszystkich, którzy mieli kontakt z Chinami

Minister Zdrowia wyjaśnił, w jaki sposób stwierdza się, czy doszło do zakażenia koronawirusem 2019-nCoV. W czwartek 30 stycznia do Polski mają dotrzeć tzw. primery, czyli części genetyczne wirusa. W kraju znajdują się dwa laboratoria referencyjne, które mogą potwierdzić, czy u pacjenta występuje właśnie ten wirus. Zgodnie z procedurami europejskimi próbki przesyła się następnie do dwóch laboratoriów w Europie, które potwierdzają rozpoznanie. 

Minister zdrowia mówił o chińskim wirusie także podczas środowej konferencji prasowej. 

- Eksperci mówią wyraźnie, że najczęściej ten szczyt zakażalności jest wtedy, gdy zaczynają się objawy. Trudno wszystkie osoby, które miały kontakt z Chinami, zamknąć w szpitalu. Doszlibyśmy do pewnego absurdu i zaszkodzilibyśmy dużej liczbie pacjentów, którzy naprawdę potrzebują miejsc w tych szpitalach.

Łukasz Szumowski dodał, do tej pory kilkanaście osób w Polsce miało podejrzenie koronawirusa 2019-nCoV, ale żaden przypadek się nie potwierdził. 

>>> Podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

Więcej o:
Komentarze (150)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Koronawirus na pewno dotrze do Polski
Zaloguj się
 • meki_majcher

  Oceniono 37 razy 31

  Szpitalni kapelni są gotowi na koronawirusa. Formularzy wniosków o przekazanie majątku z pewnością nie zabraknie. Uproszczono procedury, więc niepotrzebna jest już obecność notariusza, podpis nie musi być czytelny, a podpisująca ręka nie musi być "ciepła".
  Koronawirusie, przybywaj !!

 • adstr

  Oceniono 24 razy 24

  Formularze wypełnione? Stemple i podpisy są we właściwych miejscach?
  To jesteśmy bezpieczni!

 • hamsterx

  Oceniono 23 razy 17

  panie ministrze , Polacy nie mogą liczyć na Matkę Boską
  której zawierzył pan służbę zdrowia?
  jaka jest skuteczność tego zawierzenia ?

 • arreis65

  Oceniono 18 razy 16

  pod pissofskimi rządami - przez ostatnie 20 miesięcy w polskich szpitalach zlikwidowano z różnych powodów 357 oddziałów, a ponad 300 zawiesiło swoją działalność , jedną z głównych przyczyn jest brak lekarzy i pielęgniarek do pracy !!!

 • ryyys

  Oceniono 17 razy 15

  Jakie procedury, po co? Najpierw musimy dokończyć procedury podporządkowywania sądów i sędziów! Czy jest coś ważniejszego?

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 14

  Żadna nowina. Choćby dlatego, że w chwili gdy British Airways CAŁKOWICIE zawiesza loty do Chin, a Finnair czy Kanadyjczycy mocno je ograniczają, nasz Dumny, Narodowy LOT, proponuje pasażerom jedynie zmiany terminu zakupionych lotów... :-)

 • zd46

  Oceniono 12 razy 12

  Szumowski zawierzył i .........po herbacie! Resztę zrobią kapelani, łapiduchy, grabarze i kamieniarze.

 • kenijro

  Oceniono 12 razy 12

  Nie ma gzie izolować podejrzanych o zarażenie, bo w ciagu ostatniego 30 lecia wybudowano 9 szpitali i 30000 kosciołów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX