Pogoda. IMGW prognozuje śnieg i deszcz ze śniegiem. W górach silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w środę 29 stycznia możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Białe płatki zobaczymy dziś w niemal całym kraju. Opadom będą towarzyszyć silne podmuchy wiatru.

IMGW podaje, że zachmurzenie będzie dziś duże, jednak miejscami obserwować będziemy przejaśnienia. Chmury, które zawisną na niebie, przyniosą słabe opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie także śniegu. Najwięcej opadów śniegu prognozuje się dla południa kraju, w tym gór. 

>>> Stopnie zagrożenia lawinowego

Zobacz wideo

Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie wahać się od 0 do 5 stopni Celsjusza. Możemy spodziewać się także porywów wiatru osiągających prędkość do 65 km/h. Mocniej zawieje w górach. W Sudetach wiatr może osiągnąć prędkość do 90 km/h, a w Tatrach nawet 100 km/h. 

Pogoda w górach. Mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne

Synoptycy prognozują, że w górach wystąpią dziś zawieje i zamiecie śnieżne. TOPR informuje z kolei, że Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. "Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy w komunikacie.

Więcej o: