Koronawirus w Europie. Prezes NIK Marian Banaś zarządza natychmiastową kontrolę systemu ochrony zdrowia

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podjął decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu kontroli systemu ochrony zdrowia. NIK sprawdzi, czy jest on przygotowany do działania w sytuacji, gdy w Polsce wystąpią przypadki chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała kontrolę systemu ochrony zdrowia już w zeszłym roku, ale ze względu na pojawienie się w Europie koronawirusa 2019-nCoV prezes Marian Banaś postanowił ją przyspieszyć. "NIK sprawdzi jak przygotowane jest państwo do działania w obliczu realnego zagrożenia epidemią" - czytamy w komunikacie Izby.

NIK z kontrolą w Ministerstwie Zdrowia, szpitalach i na lotniskach

Kontrola NIK zostanie przeprowadzona w wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu. Skontrolowane zostanie także Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, ponieważ to oni odpowiadają za przygotowanie i koordynację działań w sytuacji zagrożenia epidemią. 

>>> Zamknięte dworce i lotniska, zawieszone kursowanie komunikacji. Władze Wuhan chcą powstrzymać koronawirusa 

Zobacz wideo

Kontrole Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku. Na celowniku m.in. TVP i NBP

To nie jedyna kontrola w służbie zdrowia, jaką planuje NIK. Przyjrzy się także funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, sprawdzając, jak NFZ realizował postawione mu zadania w 2019 r. i czy taryfikacja świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przebiega prawidłowo. Oprócz tego w 2020 roku przeprowadzone zostaną m.in. kontrole w Siłach Zbrojnych RP, Narodowym Banku Polskim i TVP. Kontrolerzy zajmą się także budżetem państwa, systemem gospodarowania odpadami komunalnymi i eliminowaniem z ruchu drogowego pijanych kierowców.

Więcej o:
Komentarze (117)
Koronawirus w Europie. Prezes NIK Marian Banaś zarządza natychmiastową kontrolę systemu ochrony zdrowia
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 40 razy 38

  Oprócz tego w 2020 roku przeprowadzone zostaną m.in. kontrole w Siłach Zbrojnych RP, Narodowym Banku Polskim i TVP.
  =========================================
  No i już wiadomo, DLACZEGO w temacie Banasia, Dojna Zmiana z dnia na dzień zamknęła ryje.
  Oj, odbije się wam ten "kryształ" czkawką, odbije... :-))

 • spluwa-orginal

  Oceniono 15 razy 15

  System zdrowia trzyma sie rowno . Dla rzadzacych wszystko dla narodu gowno.

 • Przemek Swat

  Oceniono 14 razy 14

  Wystarczy, że Maryjan pancerny nie ma poparcia z partyi Jarozbawa i NIK działa jak powinien.

 • marfula54

  Oceniono 14 razy 12

  Banas wykrywajàcy nieprawidlowosci? Zycie przerasta (wielokrotnie) kabaret.

 • zd46

  Oceniono 14 razy 12

  Niestety Szumowski, w ramach działań "prewencyjnych" przy "koronawirusie" PODZWONIŁ DO SZPITALI. Musiało go to zmęczyć, bo za państwowe pieniądze, udał się limuzyną rzadową w góry, gdzie na stoku slizgał się na nartach, w towarzystwie A.Dudy i to chyba, jako prywatny "dworski lekarz" a zarazem jako "pogotowie gipsowe". Kiedy prezes rozkazał, minister "głaskał prezesowi chore kolanko, wycierał zakatarzony nosek a także wymieniał pieluszkę i czyścił kocią kuwetę". Co ze służbą zdrowia, ano "NIECH SIĘ ŚLIZGA SAMA", minister niebywale zajęty polityką, nartami i sobą. Panie Banaś, niech pan przywoła „opalającego się na stoku narciarskim” ministra do porządku i wskaże, jaki ma zakres obwiązków do wykonywania, każdego dnia a zwłaszcza w tej sytuacji.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 15 razy 11

  Może inspektorzy NIK znajdą lek na
  GANGRENĘ, KTÓRA ZŻERA POLSKĘ OD PIĘCIU LAT ??????
  Chociaż wątpię ...

 • jxl82

  Oceniono 13 razy 11

  "NIK sprawdzi jak przygotowane jest państwo do działania w obliczu realnego zagrożenia epidemią". Zajrzy na SOR-y? Bez obaw MZ wyznaczy mu pierwszy termin do specjalisty na 2030 rok ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX