Podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że dotychczas nie mamy w Polsce zakażenia koronawirusem z Chin, jednak ministerstwo opracowało zalecenia zapewniające bezpieczeństwo na wypadek jego wykrycia. W sprawie koronawirusa spotkanie zorganizowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Szpitale prowadzące oddziały chorób zakaźnych otrzymały dziś zalecenia wydane przez ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie stosowania procedur na wypadek zawleczenia koronawirusa, który wywołuje groźne zapalenie płuc.

Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Ministerstwo Zdrowia radzi co robić

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał informacje dotyczące postępowania w przypadku wysokiej temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszlu i duszności. Jeśli to dotyczy osoby, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni była w Chinach lub miała kontakt z osobą tam podróżującą, to powinna udać się bezpośrednio do oddziału chorób zakaźnych. Lista wszystkich oddziałów w Polsce jest już dostępna na stronie internetowej resortu zdrowia.

Osoby z objawami przeziębienia i grypy, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie były w Chinach i nie miały kontaktu z podróżującymi tam, powinny zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu - powiedział Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik zaznaczył, że w Polsce mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, dlatego ministerstwo prosi o zachowanie spokoju i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów, odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem. Rzecznik podkreślił, że bardzo istotna dla stwierdzenia możliwości zarażenia się koronawirusem - przy wystąpieniu objawów chorobowych - jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była ostatnio w tym rejonie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: środki wobec podróżujących 

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także resortów: zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji wzięli udział w spotkaniu roboczym poświęconym omówieniu sytuacji w związku z koronawirusem 2019-nCoV - poinformowało w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację, działania podejmowane przez poszczególne służby i instytucje oraz szczegóły obiegu informacji. RCB poinformowało także, że aby ograniczyć możliwość przedostania się wirusa do Polski zostały wprowadzone środki zaradcze wobec podróżnych przybywających do Polski z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa. Wszyscy podróżujący samolotem z obszaru zagrożonego dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której należy podać dane kontaktowe i miejsca pobytu. Kartę wypełnia się w trakcie lotu.

Na stronach GIS oraz ministerstwa zdrowia zamieszczane są bieżące komunikaty dotyczące zasad postępowania osób z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem. Informacje dla podróżnych zamieszcza na swych stronach MSZ. Resort dyplomacji odradza także wszelkie podróże do prowincji Hubei i zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium Chin.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska potwierdziła Informacyjnej Agencji Radiowej, że w Polsce nie stwierdzono dotychczas żadnego przypadku zakażenia koronawirusem z Chin, a w przypadku zgłoszonych ostatnio przypadków w Kujawsko-Pomorskiem i na Opolszczyźnie wykluczono zakażenie wirusem nowego typu.

>>> MSZ uspokaja: Wszystkie granice, wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski są monitorowane:

Zobacz wideo

Koronawirus. Już ponad 100 ofiar śmiertelnych

Chińskie władze potwierdziły we wtorek, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła już do 106 osób. Potwierdzonych zostało także 4400 przypadków nowych zachorowań w całym kraju oraz 2700 przypadków chorych w samej prowincji Hubei, która obejmuje także miasto Wuhan.

KoronawirusKoronawirus Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (55)
Koronawirus. Podejrzewasz u siebie objawy? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 22 razy 14

  "Jak się bronić przed pisowirusem? Jest już 8 milionów zarażonych! Gdzie szukać pomocy?"
  Przy urnie wyborczej w majowych wyborach prezydenckich!

 • koment22

  Oceniono 13 razy 11

  Czy Jarek już naszykował sobie spódnicę, za którą schowa się przed wirusem ?

 • takaprawda3000

  Oceniono 13 razy 11

  A gdzie można zgłosić grasowanie po POLSCE od wielu lat konusowirusa z NOWOGRODZKIEJ??

 • ziggybam

  Oceniono 12 razy 10

  Ja wam powiem co zrobić. Nie głosujcie więcej na PiS i chodźcie na wybory - nie spadnie na was kara Boska za popieranie łamaczy boskich przykazań i katolickich hipokrytów. Inaczej - szykujcie się na kolejna plagę egipską.

  PS. Śmiejecie się? Nie wiecie nawet jaka w tym kraju jest ciemnota. Kilku tumanów gotowych jest zawsze się przestraszyć.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 10

  Przecież już dawno zawierzyli służbę zdrowia Matce Boskiej, pamiętam dokładnie poważną deklarację Szumowskiego. Chyba że Matkę Boską orżnęli jak każdego i jebnęła tą robotą.

 • ps11111ps

  Oceniono 18 razy 10

  Strefy wolne od LGBT muszą szybko dopisać jeszcze kolejną samogłoskę :K
  I już automagicznie będą wolne od Koronowirusa!
  Brawo Konfederacja! Brawo PiS! To jest nasza polska odpowiedź na jakieś tam medyczne wynaturzenia. My polacy nie wierzymy w konarowirusa. My wiemy ze Yaro i Matołusz nas obronią!

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 10

  Co robić? Najlepiej iść na SOR i grzecznie zająć kolejkę wśród pozostałych pacjentów. Zapewniam, że 12 godzin oczekiwania na konsultację lekarską, ODNIESIE WŁAŚCIWY skutek... :-)

 • mawik_net

  Oceniono 9 razy 9

  Jak wiadomo w ostatnich dwóch tygodniach wypadki zachorowań były nie tylko w Chinach , zatem zarażenie było możliwe również w przypadku podróży do Francji , Niemiec , na Tajlandię i.t.d. ,przesiadki do samolotu np w Pekinie, co prawda to prawdopodobieństwo jest małe ale żadna to pociecha jeżeli ktoś jednak się tam zaraził. W przypadku lekarza rodzinnego wiadomo jakie będzie zalecenie , dużo pić , łykać vit C lub rutinoscorbin i zostać w domu, a kaszleć to można i miesiąc, jak się waść będziesz dusił to wezwij pogotowie (które zresztą nawet jak przyjedzie to odeśle cię do lekarza rodzinnego).

 • iremus

  Oceniono 11 razy 9

  Podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić......
  Idź do najbliższej księgarni Jacka (ponoć świętego) i kup gromnicę oraz różaniec. Wróć do domu weź kąpiel, ubierz się w najlepsze stroje, połóż w łóżku, przyjmij pozycję horyzontalną i czekaj.
  Długo nie będziesz czekał a rodzina będzie szczęśliwa, że odpadło jej mycie i ubieranie.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX