Onet: Żona rzecznika dyscypliny Przemysława Radzika zostanie dyrektorem warszawskiego sądu

- Zdecydowały o tym wyłącznie względy merytorycznie - tłumaczy w rozmowie z Onetem wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Mąż Gabrieli Zalewskiej-Radzik jest jednym z dwóch zastępców centralnego sędziowskiego rzecznika dyscypliny, który wszczął szereg postępowań wobec sędziów krytykujących reformę sądownictwa.

Od lutego 2020 r. Gabriela Zalewska-Radzik będzie dyrektorem Sądu Rejonowego Warszawa Żoliborz. Dotychczas prowadziła kancelarię radcy prawnego w Zielonej Górze. Decyzje o przyznaniu jej nowego stanowiska podjął wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

>>> Dlaczego ustawa dyscyplinująca sędziów jest niebezpieczna? Zobacz co mówi o tym poseł Lewicy:

Zobacz wideo

"Niezakłócony przepływ informacji"

- Biorąc pod uwagę sposób, w jaki swój urząd sprawuje zastępca rzecznika Radzik, to fakt mianowania jego małżonki na stanowisko dyrektora sądu może spowodować, że sędziowie z SR Warszawa Żoliborz mogą czuć się co najmniej dyskomfortowo - stwierdził w rozmowie z onet.pl sędzia stołecznego SO i członek "Iustitii" Piotr Gąciarek. - Mówiąc o dyskomforcie mam na myśli to, że przepływ informacji między panem a panią Radzik zapewne nie jest niczym zakłócony - dodaje.

Przemysław Radzik, prywatnie mąż Gabrieli Zalewskiej-Radzik, od czerwca 2018 r. jest jednym z dwóch zastępców centralnego sędziowskiego rzecznika dyscypliny. Odpowiedzialny jest m.in za postawienie 55 zarzutów prezesowi "Iustitii" sędziemu Krystianowi Markiewiczowi. Zarzuty związane są z rzekomym podżeganiem sędziów do odmowy współpracy z powołaną przez PiS Izbą Dyscyplinarną SN i podważanie legalności nowej KRS.

Więcej o:
Komentarze (272)
Onet: Żona rzecznika dyscypliny Przemysława Radzika zostanie dyrektorem warszawskiego sądu
Zaloguj się
 • a8ucewiczz

  Oceniono 81 razy 75

  Julia Przyłębskaa
  W 2001 złożyła wniosek o powołanie na sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Jej kandydatura została negatywnie zaopiniowana przez właściwe organa Sądu Okręgowego z uwagi na liczne błędy przy wydawaniu orzeczeń[9], ponadprzeciętną liczbę uchylanych wyroków oraz wysoką absencję w pracy, co złożyło się na konkluzję, że jej powrót do orzekania byłby niekorzystny dla wymiaru sprawiedliwości[14]. Do przyczyn licznych uchyleń wyroków wydanych przez Przyłębską należało m.in.: nieprzeprowadzanie jakiegokolwiek postępowania dowodowego przed wydaniem wyroku, obraza prawa materialnego, pomijanie w orzeczeniach podstawowych faktów sprawy, naruszanie granic swobodnej oceny dowodów oraz dokonywanie ustaleń sprzecznych z aktami spraw. Dwukrotnie sąd wyższej instancji nakazał wpisanie uwag do akt personalnych Przyłębskiej w związku z „rażącym naruszeniem prawa przez wydanie wyroku po rozprawie, o której strony nie zostały zawiadomione oraz rozstrzygnięciem o roszczeniu prawomocnie osądzonym”, a także w związku z „rażącym naruszeniem prawa przez sporządzenie wyroku nie zawierającego ustaleń faktycznych, analizy zgromadzonych dowodów ani wyjaśnienia podstawy prawnej”

 • pdppdp

  Oceniono 76 razy 70

  Sam fakt, że kobieta zdecydowała się poślubić tę kreaturę jest wystarczający, by pozbawić ją z urzędu wszelkich zdolności do czynności prawnych.

 • polakadam

  Oceniono 58 razy 56

  Radzik, Beria naszych czasów. Nie mam wątpliwości że w czasach komuny rownie gorliwie służyłby bolszewikom.

 • yeah_bunny

  Oceniono 55 razy 49

  na twarzy ma wymalowane "to moj czas, cmokne pare tyłków i nachapie sie tyle kasy ile wlezie, potem wyjade na karaiby i mozecie mnie pocalowac"

 • rgfm

  Oceniono 48 razy 42

  Okupant jedzie na maksa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX